W Ameryce Raptor bazuje na olbrzymim Fordzie F-150, u nas powstanie na mniejszym, ale nadal dużym z naszego punktu widzenia Rangerze. Pickup opracowany przez Ford Performance ma być zdolny do poruszania się w każdym terenie i dostarczać frajdy z szybkiej jazdy po bezdrożach, np. podczas rajdów terenowych.

Samochód wyróżnia się „bojowym” wyglądem, ale w tym przypadku nie jest on na wyrost, ponieważ Raptor musi wytrzymać ekstremalne przygody. Auto ma 283 mm prześwitu i może brodzić w wodzie o wysokości 850 mm! Wyjątkowo szerokie błotniki pozwalają na dłuższy skok zawieszenia i zastosowanie opon terenowych o dużym rozmiarze (285/70 R17). Progi boczne zapobiegają uderzeniom kamieni w tył samochodu. Spod przedniego zderzaka widoczna jest solidna płyta z wysokowytrzymałej stali, skutecznie zabezpieczająca podwozie.

Ford Ranger Raptor - seryjny model po fabrycznym tuningu

Ford Ranger Raptor otrzymał specjalne zawieszenie, by kierowca mógł utrzymać kontrolę jadąc szybko po wybojach. Amortyzatory Fox z tłumieniem zależnym od położenia zapewniają wyższe siły tłumienia w ekstremalnych warunkach i niższe w umiarkowanych, co zapewnia płynniejszą jazdę drogową. By auto skuteczniej hamowało, zastosowano duże tarcze hamulcowe na obu osiach.

Pod maskę nie trafi potężny silnik benzynowy. Ranger Raptor będzie napędzany dwulitrowym dieslem bi-turbo, generującym 213 KM i 500 Nm. Automatyczną, 10-stopniową skrzynię biegów zapożyczono z modelu F-150 Raptor. Kierowca będzie mógł wybrać jeden z sześciu trybów jazdy, dostosowujących charakterystykę pracy systemów mechanicznych i elektronicznych do aktualnych warunków drogowych, w tym opcję Baja do sportowej jazdy poza asfaltem. Niestety, osiągów, jak i ceny wyczynowego pickupa jeszcze nie znamy.

Ford Ranger Raptor zadebiutował na niedawnych targach gier komputerowych Gamescom w Kolonii, w Niemczech (w tym mieście swoją siedzibę ma Ford of Europe). Pojazd w wersji cyfrowej pojawi się w październiku w grze „Forza Horizon 4”. Do świata realnego trafi dopiero w połowie 2019 roku - u polskich dealerów Forda na przełomie lipca i sierpnia.