- Generalny Pomiar Ruchu (GPR) 2025 rozpoczął się w nocy z 5 na 6 marca i potrwa do 7 grudnia z przerwami
- Badanie odbywa się na drogach wojewódzkich w całej Polsce i obejmuje wszystkie kategorie pojazdów
- Specjalne urządzenia bardzo dokładnie rejestrują pojazdy, które się pojawią
W całej Polsce rozpoczęły się pomiary, które odbywają się na drogach wojewódzkich. Każdy kierowca, wyjeżdżając dziś na trasę, musi się liczyć z tym, że jest duża szansa na poddanie się pomiarowi przez specjalne urządzenia, które mają za zadanie zliczać pojazdy i analizować ruch drogowy. Dzięki temu możliwe będzie określenie średniodobowego natężenia ruchu oraz dokładny podział na typy pojazdów.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoPomiar ruchu, by lepiej planować inwestycje
Zebrane dane posłużą nie tylko do planowania nowych inwestycji i remontów, ale również będą wykorzystane do prognozowania ruchu, obliczeń pojemności dróg i skrzyżowań, projektowania nawierzchni oraz analiz oddziaływania ruchu na środowisko, w tym na poziom hałasu.
Generalny Pomiar Ruchu obejmie obejmuje wszystkie rodzaje pojazdów:
- Motocykle i motorowery
- Samochody osobowe
- Lekkie samochody ciężarowe (dostawcze)
- Mikrobusy (od 10 do 24 miejsc łącznie z kierowcą)
- Samochody ciężarowe bez przyczep
- Samochody ciężarowe z przyczepami lub naczepami
- Autobusy
- Ciągniki rolnicze
Tych pomiarów nie trzeba się obawiać
Pierwsze pomiary ruszyły w nocy 6 marca i będą kontynuowane aż do 7 grudnia, choć nie będą one trwały codziennie. Kierowcy nie muszą się martwić, pomiar ruchu nie ma nic wspólnego z karaniem. Ponadto GDDKiA nie interesują dane pozwalające namierzyć poszczególne pojazdy. Chodzi wyłącznie o sprawdzenie ruchu, by w przyszłości lepiej planować inwestycje drogowe.
Generalny Pomiar Ruchu to nieocenione źródło informacji, które pozwoli na efektywne zarządzanie drogami wojewódzkimi. Dzięki niemu możliwa będzie poprawa bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy dla wszystkich użytkowników dróg.