Jak wszyscy wiemy, Unia zamknęła swoją przestrzeń lotniczą dla rosyjskich linii lotniczych po ataku tego kraju na niepodległą Ukrainę. Rosyjscy turyści "radzą sobie" z tymi obostrzeniami, wybierając okrężne drogi prowadzące do Europy i dalej, do celów ich podróży. Jednym z głównych krajów, przez który przechodzi ten swoisty tranzyt, jest Finlandia. Ruch z Rosji w tym kierunku zwiększył się zwłaszcza po zniesieniu tam w lipcu 2022 r. ograniczeń związanych z pandemią.

Szybki spacer po parkingu lotniska w Helsinkach może łatwo ujawnić skalę i rozmach tego "procederu".

Znajdują się tam co najmniej dziesiątki, jeśli nie setki drogich, często luksusowych samochodów na rosyjskich tablicach rejestracyjnych, które czekają na powrót swoich właścicieli.

Finlandia od 1 września ma zamiar wprowadzić znaczne ograniczenia dla turystów z Rosji. Liczba wiz turystycznych ma zmaleć o 90 proc.

W wypowiedzi dla "The Guardian" fiński minister spraw zagranicznych Pekka Haavisto zaznaczyła, że Finlandia stała się "krajem tranzytowym" dla rosyjskich turystów. Dodał także, że "lotnisko w Helsinkach odnotowuje w tej chwili dużo rosyjskiej turystyki”. Dodał jednak, że odbywa się to w dużej mierze na podstawie wiz wydanych przez kraje znajdujące się w strefie Schengen. Informacje te potwierdza fińska straż graniczna — około dwie trzecie Rosjan przekraczających wschodnią granicę Finlandii robi to na podstawie wizy Schengen wydanej przez kraj inny niż Finlandia.

Mert Şaşıoğlu ze straży granicznej Finlandii wyjawił, że "Węgry, Hiszpania, Włochy, Austria, Grecja i Hiszpania zwykle wydają wizy Rosjanom i są na ogół jednymi z krajów, które co roku wydają najwięcej".

Rozwiązania tej sytuacji poszukują także inne kraje. Minister spraw zagranicznych Litwy, Gabrielius Landsbergis, powiedział we wtorek, że będzie szukać „regionalnego rozwiązania” zakazującego wjazdu dla rosyjskich turystów, jeśli państwa członkowskie UE nie zgodzą się na sankcje. W przyszłym tygodniu, spotkania ministrów spraw zagranicznych UE w Pradze, mają w tej sprawie rozpocząć się rozmowy z Łotwą, Estonią, Finlandią i Polską.