- Holden to australijska marka o ponad 160-letniej historii. Firma połączyła się z GM już w latach 30. ubiegłego wieku
- W przyszłym roku Holden znika z rynku. Pozostaje sieć serwisowa z dostępem do części zamiennych przez okres co najmniej 10 lat
- Holden produkował także na eksport. Do Wielkiej Brytanii importowano coupe V8 na bazie modelu Commodore, które sprzedawano jako Vauxhall Monaro
Kompleksowa strategia, wzmocnienie podstawowej działalności, zwiększenie efektywności kosztowej czy odpowiedni zysk dla akcjonariuszy - oto sformułowania, jakich używa koncern GM w uzasadnieniu decyzji o rezygnacji z australijskiej marki Holden, która zniknie z rynku już w przyszłym roku. Zapewne gniew Australii potrwa znacznie dłużej. Przynajmniej dopóki auta z logo lwa na masce będą dalej służyć mieszkańcom kontynentu (według lokalnych mediów w całej Australii jest ok. 1,6 mln aut lokalnej marki).
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoNie wystarczyła długa historia sięgająca aż 1856 roku (motoryzacyjne dzieje Holdena zaczyna się wówczas, gdy w Europie kończy się I wojna światowa). Nie pomogły także rządowe dotacje, sięgające ponad 2 mld dolarów. Nie pomogło również zamknięcie lokalnych zakładów (produkcję najsłynniejszego modelu Commodore zakończono jesienią 2017 roku) i przeniesienie produkcji poza Australię. Na nic zdały się także licencyjne konstrukcje (bliźniacze modele m.in. Opla czy Toyoty).
W GM ostatecznie uznano, że jest niewystarczające uzasadnienie biznesowe dla dalszych inwestycji w auta z kierownicą po prawej stronie. Innymi słowy biznes przestał być wystarczająco atrakcyjny dla Amerykanów, by uzyskać „odpowiedni zwrot z inwestycji” (cytat z materiałów prasowych).
Zobacz także
Co dalej? GM skoncentruje się w Australii na rynku aut specjalnych (nie zdradzono więcej szczegółów). Dotychczasowi użytkownicy mogą liczyć na wsparcie serwisowe (i części zamienne) przez okres co najmniej 10 lat. Kolekcjonerzy mogą zaś polować na unikalne wersje Holdenów, które według australijskich mediów już zaczynają nabierać wartości (wysoko wyceniany jest nieznany w Europie model Torana A9X, którego ceny sięgają nawet 300 tys. dolarów amerykańskich).
W Europie także mamy szanse na odrobinę egzotyki (np. do Wielkiej Brytanii importowano coupe V8 na bazie modelu Commodore, które sprzedawano jako Vauxhall Monaro). Niemniej zapewne dla niejednego mieszkańca naszego kontynentu Holden pozostanie w pamięci przede wszystkim jako niezwykły australijski Opel Omega z potężnym silnikiem V8 pod maską.
Galeria zdjęć
Obchody 30-lecia od wprowadzenia na rynek
Klasyk z lat 60. Najdroższe wersje wyceniane są obecnie nawet na 300 tys. dolarów amerykańskich.
Oto krewniak modelu oferowanego w Polsce z logo Chevroleta
Czwarta generacja to już własna konstrukcja Holdena a nie krewniak Opla. Produkowana do 2017 roku.
Oto australijski następca Omegi.
Najmocniejsze wersje zyskały silniki V8
Pod maską V6 lub V8. W opcji wzmocnione hamulce Brembo.
Ostatnie kombi przez popularyzacją SUVów.
Piękny koncept zbudowany na bazie Chevroleta Corvette
Oto upominek z okazji 60-lecia
Pod maską 6.0 l V8 o mocy ok. 370 KM. Niestety pozostało tylko jako koncept.
Charakterystyczna linia nadwozia zdradza pokrewieństwo. Oto krewniak Opli Omega i Senator
Kolejna modernizacja dawnej Omegi
Pierwsze Commodore czyli miks Opli Senator i Rekord
Klasyk z przełomu lat 70 i 80. Krewniak Opli Rekord i Senator
Znajome linie Omegi. Ostatni krewniak dużej europejskiej limuzyny.
Produkt dla chińskiego rynku
Pickup z australijskim znaczkiem. Krewniak Isuzu D_Max
Oto wariant Commodore dla bardziej wymagających
Oto wnętrze dla takiej klienteli jak biznesmeni czy wyżsi rangą urzędnicy
Piękny koncept zbudowany na bazie Chevroleta Corvette
Kolejny przykład pokrewieństwa z Oplem