Najnowszym z nich jest koncept Zetor Gerlach, który został zaprezentowany podczas targów techniki obronnej IDEB 2018 w Bratysławie. Jak się dowiedzieliśmy, ten pojazd przeznaczony jest nie tylko dla wojska, ale także planowana jest produkcja wersji seryjnej.

Zetro Gerlach ma długość 5,65 m, szerokość 2,5 m, wysokość 2,5 m oraz rozstaw osi 3,6 m. Na pokładzie ma miejsca dla sześciu osób. Jest w stanie podjechać pod wzniesienie o kącie nachylenia do 70 proc., a także pokonać przeszkodę wodną o głębokości 1,2 metra oraz 0,9 m koleiny.

Zetor Gerlach zbudowany został na ramowej konstrukcji i ma opancerzoną kabinę. Do napędu zastosowano silnik o mocy 326 KM, współpracujący z sześciostopniowym automatem. Pojazd o masie 12,5 tony na trasie jest w stanie osiągać prędkość do 110 km/h. Zbiornik paliwa 220 litrów pozwala na pokonanie dystansu 800 km bez konieczności tankowania.

Prace nad konceptem trwały prawie dwa lata. Producent wycenił wersję produkcyjną (uzależnioną od wyposażenia pokładowego) na 398 tys. euro. Wersja cywilna ma konkurować z legendarnym Hummerem.