Auto Świat Wiadomości Aktualności IAA Frankfurt 2017: TomTom i samochód z Polski

IAA Frankfurt 2017: TomTom i samochód z Polski

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski

Targi we Frankfurcie to nie tylko premiery nowych samochodów. Nie zabrakło również nowości przygotowanych przez firmy, które na co dzień dostarczają swoje rozwiązania do seryjnie produkowanych samochodów. Dobrym przykładem jest holenderski TomTom. Na firmowym stoisku nie zabrakło także rozwiązań z Polski.

Specjalnie przygotowany samochód TomTom do zbierania danych mapowych
Onet
Specjalnie przygotowany samochód TomTom do zbierania danych mapowych
  • Mapy w nawigacji będą jeszcze bardziej kolorowe. Oprócz danych o korkach pojawią się jeszcze informacje o wolnych i zajętych punktach ładowania samochodów elektrycznych
  • Holendrzy chwalą się, że z ich usług informacji o korkach korzysta już 5 miliardów ludzi na całym świecie.
  • Do Frankfurtu przyjechał specjalnie wyposażony samochód do zbierania map, który przygotowano w Łodzi.

Nawigację oraz inne rozwiązania przygotowane przez TomTom znajdziemy w samochodach wielu marek. I wcale nie chodzi o urządzenia przyczepione do szyby tylko o sprzęt (zintegrowany z deską rozdzielczą), który jest fabrycznie instalowany przez producentów samochodów. W przypadku innych rozwiązań mogą to być usługi informacji o korkach lub odpowiednio przygotowane oprogramowanie nawigacyjne.

Samochód TomTom przygotowany w firmowym ośrodku w Łodzi
Samochód TomTom przygotowany w firmowym ośrodku w ŁodziŻródło: Onet

Podczas targów we Frankfurcie TomTom pochwalił się kolejnymi kontraktami. Firma zaprezentowała oprogramowanie nawigacyjne do systemu Peugeot i-Cockpit. W nowym modelu 5008 zastosowano najnowszy NavKit, czyli tzw. silnik nawigacji (w dużym uproszczeniu najważniejsza część oprogramowania nawigacyjnego, dzięki której można jak najlepiej wyznaczać trasę i ją modyfikować, wyświetlać mapę, wyszukiwać adresy oraz sprawnie prowadzić do celu).

Ponadto Holendrzy dostarczą swoje mapy do samochodów Mercedesa oferowanych na rynku amerykańskim. Dane mapowe trafią do zestawów nawigacji fabrycznie zainstalowanych w modelach takich jak A, B, C oraz E.

TomTom EV Service czyli informacje o lokalizacji i dostępności punktów ładowania aut elektrycznych
TomTom EV Service czyli informacje o lokalizacji i dostępności punktów ładowania aut elektrycznychŻródło: Onet

TomTom bierze się także za rynek samochodów elektrycznych. Firma wdraża nową usługę EV Service w ramach której użytkownicy pojazdów elektrycznych będą mogli łatwiej i szybciej wyszukiwać informacje nie tylko o lokalizacji punktów ładowania ale także otrzymać powiadomienia o dostępności stanowisk. Możliwe zatem, że dzięki temu mapy w samochodach będą jeszcze bardziej kolorowe – oprócz wyróżnionych dróg pojawią się odpowiednie ikony wtyczek.

Kamery i laserowe głowice tzw. lidarów na dachu firmowego samochodu do zbierania danych mapowych. Zestaw zbudowano w Łodzi
Kamery i laserowe głowice tzw. lidarów na dachu firmowego samochodu do zbierania danych mapowych. Zestaw zbudowano w ŁodziŻródło: Onet

Nie zabrakło polskiego akcentu. Na stoisku wystawiono samochód do zbieranych danych na potrzeby aktualizacji map samochodowych. Charakterystycznego Volkswagena przygotowano w firmowym ośrodku w Łodzi. Tam również powstają wszystkie zestawy wyposażenia, które następnie trafiają do samochodów TomTom na całym świecie. Za montaż większości z nich odpowiadają bezpośrednio polscy inżynierowie z Łodzi.

Autor Tomasz Okurowski
Tomasz Okurowski
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków