• Przeglądając bazy danych Hagerty w poszukiwaniu samochodów należących do gwiazd, które były wystawione na sprzedaż, stworzono listę ponad 260 pojazdów, wśród których znalazły się samochody będące własnością takich postaci jak Adolf Hitler czy Kris Jenner oraz występujące w filmach od "Herbiego" do "Le Mans".
  • Hagerty Power List bada wpływ posiadania i kojarzenia znanych osób – od gwiazd filmowych po przywódców religijnych – na wartość rynkową samochodów 
  • Lista składa się z sześciu kategorii: Filmy, Gwiazdy filmowe, Muzycy, Kierowcy wyścigowi, Rodziny królewskie oraz Dostojnicy i sławni

Rynek samochodów klasycznych i kolekcjonerskich przeżywa rozkwit, a Hagerty jest w czołówce firm monitorujących trendy. W 2021 r. przy okazji debiutu kinowego najnowszego filmu o Jamesie Bondzie "Nie czas umierać" zespół ds. wycen przeprowadził badanie, o ile bardziej wartościowe są samochody, które wystąpiły w filmach o agencie Jej Królewskiej Mości w porównaniu z ich standardowymi, drogowymi odpowiednikami. Wyniki były na tyle interesujące, że tym razem Hagerty postanowiło rozszerzyć badanie, by znaleźć odpowiedzi na dodatkowe pytanie, czy inne słynne filmy, celebryci lub gwiazdy sportu również będą miały wpływ na ceny samochodów z nimi związanych? Nie było to łatwe zadanie, ale odpowiedź okazała się fascynująca, łącząc popkulturę ze sportem motorowym i rynkiem samochodów kolekcjonerskich.

Eksperci porównywali cenę sprzedaży (lub szacunkową cenę sprzedaży) z wartościami standardowego samochodu w danym czasie. W przypadku samochodów wyjątkowych, takich jak Popemobil czy Batmobil, wyceniali odpowiednik pojazdu, na którym ten filmowy się wzorował. W rezultacie powstała Hagerty Power List 2022 – lista sławnych ludzi i filmów oraz wykaz różnic między wartością ich samochodów a wartością "normalnego" modelu. Składa się ona z sześciu kategorii: Filmy, Gwiazdy filmowe, Muzycy, Kierowcy wyścigowi, Rodziny królewskie oraz Dostojnicy i sławni.

Hagerty Power List 2022 – TOP 10

Kto znalazł się na szczycie? Kim są najbardziej wpływowe osobistości, jeśli chodzi o wartość samochodów? W ujęciu procentowym największą różnicę odnotował Notorious B.I.G., w przypadku którego wartość auta wzrosła o 18 tys. 650 proc., następnie Mustang Bullitt z wynikiem 15 tys. 982 proc. i Tupac na trzecim miejscu z wynikiem 8233 proc.

Ale czy rzeczywiście to właśnie te samochody mają największy potencjał? Wszyscy ci "zwycięzcy" – a także osiem z dziesięciu najlepszych w ujęciu procentowym – pochodzą z jednorazowej sprzedaży pojedynczych samochodów. Niektóre z nich, jak np. samochód Tupaca, to także prognoza sprzedaży, a nie konkretne wartości. Postanowiono więc dodać kolejną warstwę analizy i wziąć pod uwagę tylko te osoby lub filmy, które sprzedały co najmniej osiem samochodów. W ten sposób powstała ostateczna lista Top 10 z listy Hagerty Power List 2022. Są to filmy i gwiazdy, które mają rzeczywisty, trwały wpływ na wartość pojazdów kolekcjonerskich.

Top 10 – o ile związki z celebrytami podnoszą wartość samochodów

James Bond 449 proc.
Paul Walker 331 proc.
Elvis Presley 229 proc.
Steve McQueen 160 proc.
Elton John 115 proc.
Clark Gable 40 proc.
Rod Stewart 19 proc.
Nick Mason 19 proc.
Jak Kay 11 proc.

A jak wyglądają wyniki w poszczególnych kategoriach?

Hagerty Power List 2022 – Filmy

Pojawienie się na srebrnym ekranie to pewny sposób na wzrost wartości samochodu. Ale w jaki sposób sukces kasowy wpływa na cenę sprzedaży? Właśnie to postanowił odkryć zespół ds. wycen Hagerty, który przeanalizował 60 różnych transakcji sprzedaży samochodów filmowych i telewizyjnych o wartości ponad 40 milionów dolarów.

Średnio samochody gwiazd ekranu kosztowały o 410 proc. więcej niż ich "zwykłe" odpowiedniki, ale aby znaleźć się w pierwszej dziesiątce, musiały podnieść cenę o ponad 500 proc. Co zadziwiające, oznacza to, że niektóre z najbardziej znanych samochodów świata nawet nie znalazły się w zestawieniu.

10. Szybcy i wściekli

FastandFurious UniversalPictures Foto: Universal Pictures / hagerty.co.uk
FastandFurious UniversalPictures

Biorąc pod uwagę nie mniej niż dziewięć filmów z serii "Szybcy i wściekli" oraz wiele samochodów w rolach głównych, nic dziwnego, że siedem samochodów "Fast and Furious" zostało wystawionych na sprzedaż, osiągając średni wzrost o 515 proc. Cztery z nich zostały sprzedane w samym tylko 2022 r., przy czym największe zyski przyniósł Mitsubishi Eclipse z 1995 r., którym w pierwszym filmie jeździł Paul Walker. Na aukcji Mecum sprzedany został grający w filmie zielony samochód numer 35 za 168 tys. 360 dolarów (126 tys. 044 funty) – co stanowi wzrost o 2114 proc.t w porównaniu z "analogicznym" Eclipse. Najwyższą cenę za samochód gwiazdy Szybkich i Wściekłych osiągnęła jednak Toyota Supra z 1994 r., którą Walker prowadził zarówno w "Szybkich i wściekłych" w 2001 r., jak i "Szybkich i Wściekłych 2" w 2003 r. Sprzedano ją za 550 tys. 000 dolarów (394 tys. 237 funtów), co stanowi marżę filmową wynoszącą 784 proc.

9. Batmobil

Batmobile Credit RMSothebys Foto: RM Sotheby's / hagerty.co.uk
Batmobile Credit RMSothebys

Batmobile kosztują dużo pieniędzy. Dowodem na to jest średnia różnica w cenie wozów Bruce’a Wayne’a wynosząca 570 proc. Warto jednak zauważyć, że prawie cały ten zysk zawdzięczamy sprzedaży oryginalnego Batmobilu George’a Barrisa z 1966 r. Sprzedany za 4,62 mln dolarów (2,91 mln funtów) na Barrett-Jackson West World Auction w 2013 r., według obliczeń statystyków Hagerty, osiągnął cenę o 25 928 proc. wyższą niż Lincoln, na którym był oparty w tamtym czasie.

8. Ghostbuster

Ghostbusters Credit ColumbiaPictures Foto: Columbia Pictures / hagerty.co.uk
Ghostbusters Credit ColumbiaPictures

Do kogo zadzwonisz, jeśli chcesz zobaczyć przerażający 577-procentowy wzrost wartości Cadillaca z 1959 r.? Oczywiście do Pogromców Duchów. Na aukcji Barret-Jackson w Scottsdale w 2010 r. jeden z trzech oryginalnych wozów Ecto 1 zakupionych przez Universal Studios i opatrzonych autografami członków obsady sprzedano za 88 tys. dolarów (53 tys. 900 funtów).

7. Sprawa Thomasa Crowna

ThomasCrownAffair MeyersManx Credit Bonhams Foto: Bonhams / hagerty.co.uk
ThomasCrownAffair MeyersManx Credit Bonhams

"Sprawa Thomasa Crowna" to pierwszy z dwóch filmów, w których magiczny dotyk McQueena powoduje gwałtowny wzrost cen. W tym przypadku średni wzrost wynosi 602 proc. w stosunku do sprzedaży Myersa Manxa buggy i Rolls-Royce'a Silver Shadow coupé z nadwoziem Mulliner Park Ward. Na aukcji Bonham's w San Francisco w 2006 r. oferty za Rolls-Royce'a wzrosły do 49 tys. 200 dolarów (36 tys. 715 funtów), co oznacza wzrost o 371 proc., a w 2020 r. na aukcji Bonham's w Amelia Island Myers osiągnął cenę 472 tys. 870 dolarów (352 tys. 887 funtów), co oznacza 640-procentowy wzrost ceny McQueena.

6. Herbie

Herbie Credit BarrettJackson Foto: www.barrettjacksoncollectionshowroom.com / hagerty.co.uk
Herbie Credit BarrettJackson

Ceny Volkswagena Garbusa szaleją, gdy wrzuci się do mieszanki Herbiego. Na aukcji Barrett-Jackson's Palm Beach w 2018 r. VW z 1963 r., który pojawił się w filmie "Herbie Goes Bananas" z 1972 r., osiągnął cenę 106 tys. 780 dolarów (82 tys. 123 funty) – 609 proc. więcej niż osiągnąłby przeciętny Garbus – mimo że samochód nie był całkiem oryginalny.

5. Rain Man

Rainman Credit Bonhams Foto: Bonhams / hagerty.co.uk
Rainman Credit Bonhams

"Jestem doskonałym kierowcą" - deklaruje Dustin Hoffman jako Raymond "Rain Man" Babbitt, gdy wraz z bratem Charliem (Tom Cruise) wsiada za kierownicę cennego Buicka Roadmastera z 1949 r., należącego do jego ojca. Może to i prawda, ale kiedy Hoffman wysłał jeden z dwóch egzemplarzy wykorzystanych w filmie z 1988 r. na aukcję Bonham's Scottsdale w styczniu 2022 r., prawie nie jeździł nim od trzech dekad. "Buick zbyt długo leżał w magazynie. Należy nim jeździć, cieszyć się nim i pielęgnować go" – powiedział. Biorąc pod uwagę, że według reżysera Barry'ego Levinsona Roadmaster nie tylko był "trzeci w kolejności" w Rain Manie, ale że Hoffman trzymał go przez 34 lata, nic dziwnego, że osiągnął cenę 406 tys. 980 dolarów (303 tys. 717 funtów), czyli 631-procentową różnicę.

4. Świat Wayne’a

WaynesWorldAMCPacer Credit BarrettJackson Foto: www.barrettjacksoncollectionshowroom.com / hagerty.co.uk
WaynesWorldAMCPacer Credit BarrettJackson

Na aukcji Barrett-Jackson Scottsdale w styczniu 2022 r. był to zdecydowanie czas zabawy, ponieważ AMC Pacer z 1976 r. ze Świata Wayne'a uzyskał naprawdę znakomitą cenę 86 tys. 860 dolarów (64 tys. 823 funty) – o 1053 proc. więcej, niż osiągnąłby Pacer bez dokumentów!

3. Mistrz kierownicy ucieka

Smokeyandthebandit Credit BarrettJackson Foto: www.barrettjacksoncollectionshowroom.com / hagerty.co.uk
Smokeyandthebandit Credit BarrettJackson

Nie tylko szeryf Buford T. Justice ściga Pontiaca Firebirda z 1978 r. W rzeczywistości od 2009 r. sprzedano cztery egzemplarze tego samochodu. W rezultacie średnia cena jest o 1544 proc. wyższa niż za Firebirda, którego nie prowadził Burt Reynolds. Od czasu pierwszej sprzedaży, kiedy to kupiec nabył jeden egzemplarz za 46 tys. 630 dolarów (34 tys. 798 funtów), Firebirdy Bandit latają, a ostatnia osiągnięta cena (w Barret-Jackson Scottsdale w 2022 r.) wyniosła 583 tys. 410 dolarów (448 tys. 776 funtów).

2. Ryzykowny interes

RiskyBusinessPorsche928 Credit Barrett-Jackson Foto: www.barrettjacksoncollectionshowroom.com / hagerty.co.uk
RiskyBusinessPorsche928 Credit Barrett-Jackson

"Porsche. Nie ma zamiennika." Tom Cruise, cytując słowa z reklamy niemieckiego producenta samochodów sportowych w filmie „Ryzykowny interes” z 1983 r., zagwarantował 928 status kultowego, na krótko przed tym, jak spadło z molo i utonęło w jeziorze Michigan, zmuszając Joela Cruise'a do szybkiego znalezienia sposobu na zarobienie pieniędzy na naprawę. W filmie chwali się, że w ciągu jednej nocy zarobił osiem tys. dolarów, ale to nic w porównaniu z tym, ile jeden z samochodów bohatera z 1979 r. zarobił na aukcji w Barret-Jackson w Houston we wrześniu 2021 r. Cena pod młotek wyniosła niebotyczne 1 mln 929 tys. 740 dolarów (1 mln 440 tys. 105 funtów) – o 4759 proc. więcej niż w przypadku standardowego 928 z tamtych czasów.

1. Bullitt

Oryginalny Ford Mustang z filmu "Bullitt" Foto: Mecum Auctions
Oryginalny Ford Mustang z filmu "Bullitt"

Biorąc pod uwagę, że wszystko, czego kiedykolwiek dotknął Steve McQueen, jest drogocenne, nie jest zaskoczeniem, że Bullitt zajmuje pierwsze miejsce. Na aukcji Mecum Kissimmee w 2020 r. jeden z dwóch Fordów Mustangów Fastback w kolorze Highland Green z 1968 r., występujących w najsłynniejszej scenie filmu, został sprzedany za 3 mln 836 tys. 780 dolarów (2 mln 863 tys. 267 funtów). To aż 15 tys. 952 proc. więcej w porównaniu z samochodem nietkniętym przez Steve’a.

Zdaniem zespołu ds. wyceny Hagerty

Zobacz też:

Hagerty Power List 2022 – Gwiazdy filmowe

Hagerty Power List 2022 – Muzycy

Hagerty Power List 2022 – Kierowcy wyścigowi

Hagerty Power List 2022 – Rodziny królewskie

Hagerty Power List 2022 – Dostojnicy i sławni

Żródło: Hagerty