Auto Świat Wiadomości Aktualności Inspektorzy ITD mają oko na obcokrajowców. Nie odpuszczają nikomu [DANE]

Inspektorzy ITD mają oko na obcokrajowców. Nie odpuszczają nikomu [DANE]

Polscy przewoźnicy zarzucają inspektorom ITD, że dają taryfę ulgową kierowcom z Ukrainy. Ich zdaniem działania Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego skupione są wokół Polaków, dlatego rutynowej kontroli poddawane są tylko ciężarówki rodzimych firm. GITD odpowiada twardymi danymi.

Ukraińska ciężarówka zatrzymana przez lubuski oddział ITD
GITD
Ukraińska ciężarówka zatrzymana przez lubuski oddział ITD

Inspektorzy ITD spotkali się z zarzutem pobłażania kierowcom z Ukrainy. Polscy przewoźnicy uważają, że są poddawani kontrolom zdecydowanie częściej, a ich ukraińscy koledzy dostają taryfę ulgową. Jak jest w rzeczywistości? W odpowiedzi kierownictwo GITD przedstawiło "cyferki".

Inspektorzy ITD twierdzą, że nie odpuszczają nikomu. Mają na to dane

Według informacji z baz Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. zostało przeprowadzonych 1 tys. 739 kontroli przewoźników drogowych z Ukrainy. Za to w tym roku, również w ciągu dwóch miesięcy, liczba takich kontroli zwiększyła się do 2 tys. 640 – to wzrost o prawie 52 proc.

Co więcej, także inne formacje zintensyfikowały w tym roku kontrole. Jakie? Chociażby Biuro Kontroli Opłaty Elektronicznej GITD, które sprawdza, czy przewoźnicy stosują się do obowiązku uiszczania opłat za przejazdy drogami krajowymi. W styczniu i lutym 2023 r. inspektorzy ITD przeprowadzili 347 kontroli, z których 306 dotyczyło ukraińskich przewoźników. W tym roku liczba inspekcji wzrosła do 621, a aż 605 było związanych z pojazdami z Ukrainy.

Ciężarówka z Ukrainy przewożąca źle zabezpieczone fajerwerki
Ciężarówka z Ukrainy przewożąca źle zabezpieczone fajerwerkiGITD

Inspektorzy ITD mają oko na obcokrajowców

GITD przypomina, że jest też inicjatorem dużych akcji kontrolnych przeprowadzanych wspólnie z policją, Krajową Administracją Skarbową i Strażą Graniczną. Takie akcje odbywają się przez 24 godziny na dobę w wyznaczonych punktach na terenie całego kraju i skupiają się wyłącznie na przewoźnikach spoza Unii Europejskiej. Funkcjonariusze sprawdzają wówczas przestrzeganie międzynarodowych umów i przepisów.

materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków