Auto Świat Wiadomości Aktualności Inspektorzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianek

Inspektorzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianek

Podczas rutynowej kontroli na drodze S8 podlascy inspektorzy ITD zatrzymali do kontroli "małżeński przewóz". Ciężarówkę prowadził kierowca z dwoma paszportami — holenderskim oraz abchaskimi. W naczepie wiózł własny samochód, a w kabinie żonę.

Kontrolerzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianek
Źródło zbiorcze dla obrazków importowanych w ramach Onet Editorial Workflow
Kontrolerzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianek

W trakcie kontroli okazało się, że kierowca, mimo posiadania dwóch paszportów, holenderskiego prawa jazdy kat. B, abchaskiego prawa jazdy kat. C+E oraz holenderskiej karty do tachografu, nie używał jej podczas kierowania. Okazało się też, że jedzie on z żoną, a w naczepie wiezie swój prywatny samochód. Inspektorzy ITD nazwali to "małżeńskim przewozem".

Kierowca nie używał tachografu, więc nie stosował się do przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku. Ponadto okazało się, że holenderski przewoźnik, właściciel ciężarówki, nie posiadał wymaganej licencji wspólnotowej.

Kontrolerzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianek
Kontrolerzy ITD zatrzymali "małżeński przewóz". Kierowca był pełen niespodzianekWITD

Prywatna przejażdżka ciężarówką skończyła się surowymi karami

Po szczegółowej analizie dokumentów inspektorzy nałożyli na kierowcę cztery mandaty karne na łączną kwotę 3650 zł za naruszenie norm czasu odpoczynku, maksymalnych okresów prowadzenia bez wymaganej przerwy oraz dziennego okresu prowadzenia pojazdu. Dodatkowo, zgodnie z przepisami obowiązującymi od 1 stycznia 2022 r., zatrzymano mu prawo jazdy na 3 miesiące za nierejestrowanie swojej aktywności za pomocą tachografu. Z kolei holenderski przewoźnik wniósł kaucję w kwocie 12 tys. zł i zostanie pociągnięty do odpowiedzialności w ramach odrębnego postępowania administracyjnego.

Zdarzenie to pokazuje, jak ważne jest przestrzeganie przepisów dotyczących czasu pracy i odpoczynku przez kierowców ciężarówek. Fałszowanie lub ukrywanie rzeczywistego czasu pracy nie tylko jest przejawem nieuczciwej konkurencji, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze.

Autor Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków