23 kwietnia 2022 r. inspektorzy kujawsko-pomorskiej Inspekcji Transportu Drogowego na wytypowali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą niskopodwoziową na autostradzie A1. Na naczepie znajdowały się "big bagi" z kruszywem o łącznej masie 25 ton. Niestety materiałowe worki były źle zabezpieczone przed przemieszczeniem się w trakcie jazdy. Jeden z worków był przewrócony, przez co jego zawartość wysypywała się na drogę.

Dalszą część artykułu znajdziesz pod materiałem wideo

Inspektorzy ITD stwierdzili, że nie tylko umocowanie ładunku było nieprawidłowe, ale również zastosowany został zły rodzaj naczepy, bowiem worki pełne kruszywa nie zostały w ogóle zabezpieczone przed przesunięciem się do przodu. W przypadku gwałtownego hamowania mogłoby to stworzyć poważne zagrożenie dla uczestników ruchu drogowego. Poza tym kontrola stanu technicznego TIR-a wykazała niebezpieczną usterkę. Na jednej z opon osi napędowej, inspektorzy z bydgoskiej ITD stwierdzili oderwane fragmenty bieżnika i uszkodzony metalowy kord. Taka usterka dyskwalifikuje pojazd z dalszego użytkowania na drogach publicznych.

ITD zadecydowała o wszczęciu wobec przewoźnika i osoby zarządzającej transportem postępowań administracyjnych. Ponadto kierowca został ukarany mandatami, a dowody rejestracyjne obu pojazdów zatrzymano. Inspekcja informuje, że kruszywo zostało przeładowane na wywrotki, a uszkodzoną oponę wymienił wezwany przez przewoźnika mobilny serwis.