To już czwarta fabryka samochodów, która zbudowania zostanie na Słowacji. Brytyjski producent luksusowych samochodów Jaguar Land Rover podpisał z rządem Słowacji umowę, na podstawie której w pierwszym etapie zainwestuje 1,1 mld funtów angielskich. Fabryka, która powstanie w okolicach Nitry da zatrudnienie 2800 osobom i będzie rocznie produkować przynajmniej 150 tys. samochodów. W zakładach dostarczających komponenty powstanie przynajmniej 12 tys. dodatkowych miejsc pracy. Budowa nowej fabryki JLR rozpocznie się w kwietniu 2016 r.

Przemysł motoryzacyjny w tym kraju należy do najważniejszych. Swoje fabryki ma tutaj niemiecki Volkswagen, francuski koncern PSA Peugeot Citroën i południowokoreańska KIA Motors.

„Słowacja jest bardzo ceniona na rynku motoryzacyjnej produkcji, co szczególnie dotyczy wysokiej jakości. Ta nowa inwestycja jest ważnym krokiem w globalnej strategii po wielkiej Brytanii, Chinach i Indiach. Europa jest dla nas wciąż największym rynkiem”, powiedział dziennikarzom Ralf Speth, generalny dyrektor JLR, podczas uroczystości podpisania umowy.

Produkcja w nowym zakładzie rozpocznie się w 2018 roku, ale nie wiadomo jaki będzie tam powstawał model. Docelowo produkcja może osiągnąć nawet 300 tys. aut rocznie, co będzie możliwe w drugim etapie inwestycji i stworzeniu dodatkowo 1066 miejsc pracy.

Warto dodać, iż inwestorzy rozważali możliwość lokalizacji tego przedsięwzięcie w Polsce, Czeskiej Republice, na Węgrzech i w Turcji. W ostatnim etapie brane pod uwagę były już tylko dwa kraje – Polska i Słowacja. Ostatecznie, po raz kolejny Polska przegrała poważną inwestycję motoryzacyjną ze Słowacją.