• Jeśli zależy nam na czasie to wybierzmy opcję trasy szybkiej lub najszybszej
  • W telefonie powinna być włączona transmisja danych, aby można było stale pobierać dane z internetu
  • Prócz samej nawigacji warto włączyć także jeden z popularnych ostrzegaczy drogowych. To dobre źródło informacji drogowych i uzupełnienie nawigacji.

Oto prawdziwy niezbędnik współczesnego kierowcy – aplikacja nawigacyjna z funkcją omijania korków. Przyda się bowiem nie tylko do wyznaczenia trasy i prowadzenia do celu jak po sznurku. Dobre programy potrafią bowiem na bieżąco analizować sytuację na drogach i na tej podstawie na bieżąco korygować trasę do celu. Dzięki temu możemy do celu dojechać znacznie szybciej niż w przypadku tradycyjnych nawigacji bez opcji danych o ruchu drogowym. Mamy także spore szanse na dojazd wcześniej niż w przypadku przysłowiowej jazdy na pamięć.

Użytkownicy telefonów z Android oraz modeli z serii iPhone mają ogromny wybór programów nawigacyjnych z funkcją omijania utrudnień. Niestety aplikacja aplikacji nierówna, co oznacza, że nie każdy program poradzi sobie równie dobrze. Dla kierowcy oznacza to tyle, iż różnica w czasie dojazdu może sięgać nawet kilkudziesięciu minut. Wiele bowiem zależy nie tylko do tego jak często program pobiera dane o ruchu, ale także jak je analizuje. Duży wpływ ma także wybór odpowiedniego trybu wyznaczania nowej trasy oraz zapewnienie stałego dostępu do internetu (aktywna transmisja danych w telefonie).

Który program jest najlepszy? Trudno jednoznacznie wskazać. Wiele zależy bowiem od preferencji kierowcy. Ponadto pamiętajmy, że każdej nawigacji może się przydarzyć przysłowiowa wpadka. Stąd w razie wątpliwości warto sprawdzić trasę także w innych programach. Innymi słowy lepiej mieć w telefonie kilka aplikacji nawigacyjnych (niekoniecznie płatnych), niż bezgranicznie polegać na jednym programie.

Jak omijać korki z nawigacją – 10 zasad

1.      Zawsze korzystajmy z najnowszych dostępnych map. Zwykle udostępniane są 4 do 6 razy w roku (jeśli są przechowywane w pamięci urządzenia)

2.      Przed podróżą zaktualizujmy prognozy dotyczące natężenia ruchu drogowego

3.      Najlepiej korzystać z najnowszej dostępnej wersji aplikacji. Upewnijmy się w sklepie Apple czy Google, czy nie jest dostępna nowsza wersja.

4.      W telefonie powinna być włączona transmisja danych, aby można było stale pobierać dane z internetu

5.      Jeśli zależy nam na czasie to wybierzmy opcję trasy szybkiej lub najszybszej.

6.      W nawigacji warto włączyć wizualizację korków na mapie (drogi będą oznaczane odpowiednimi kolorami)

7.      Warto mieć w telefonie kilka programów nawigacyjnych. W razie wątpliwości co do objazdu warto sprawdzić co proponują inne aplikacje.

8.      Prócz samej nawigacji warto włączyć także jeden z popularnych ostrzegaczy drogowych. To dobre źródło informacji drogowych i uzupełnienie nawigacji.

9.      Lepiej włączyć funkcję unikania dróg gruntowych oraz przepraw promowych.

10.  W trakcie dłuższej podróży można od czasu do czasu wymusić ponowne przeliczenie trasy.

Praktyczne aplikacje do telefonów z Android oraz iPhone

Apple Maps

To już nie jest tak zły program jak przed laty. Aplikacja proponuje co najmniej kilka tras z których zwykle wyróżnia najszybszą z dostępnych. Dane o ruchu brane są od TomTom, co oznacza dobry serwis drogowy dla kierowców. Od czasu do czasu warto wymusić ponowne wyznaczenie trasy, jeśli program sam nie będzie proponował zmian w podróży.

AutoMapa

Program z jedną z najlepszych map Polski jakie są obecnie dostępne. AutoMapa omija korki zależnie od wybranego trybu pracy nawigacji. Najwięcej skrótów i objazdów pojawi się w trybie trasy szybkiej. Dobrym kompromisem jest trasa optymalna, co oznacza przede wszystkim mniej kluczenia. Jak co roku AutoMapa uwzględnia także czasowe zmiany w organizacji ruchu drogowego przy cmentarzach w kilkudziesięciu polskich miastach. Praktycznym dodatkiem jest opcja zgłaszania utrudnień jak np. w Yanosiku czy Waze. Program działa w trybie samochodowym Apple CarPlay.

Google Maps

Program, który budzi skrajne uczucia. Całkiem nieźle radzi sobie z korkami i dość często modyfikuje trasę. Z drugiej zaś strony potrafi zaskoczyć rażącymi błędami w mapach (rozbieżność w lokalizacji nawet kilka kilometrów!). W ciągu ostatnich miesięcy pojawiły się istotne zmiany w samym wyznaczaniu tras. Google Maps potrafi bowiem znajdować nietypowe objazdy, byle jak najszybciej dojechać do celu. Pojawiają się także opcje ostrzegania jak np. w Yanosiku. Program działa w Android Auto i CarPlay. 

Here WeGo

To nic innego jak dawna Nokia Maps. Here WeGo uwzględnia dane o korkach, ale samą trasę przelicza rzadziej od konkurencji (dane o ruchu drogowym z własnego serwisu korkowego Here). Co ważne aplikacja pozostawia wybór samemu kierowcy. Zwykle bowiem proponuje kilka tras przejazdu. W porównaniu z konkurencją (przede wszystkim Google Maps) skromniejsza baza adresowa.

NaviExpert

Jak co roku NaviExpert uwzględni także czasową organizację ruchu przy cmentarzach w wielu miastach Polski. By efektywnie omijać korki należy wybrać jeden z trzech profili wyznaczania tras: rekomendowana, najszybsza lub ekonomiczna. Optymalnym wyborem jest trasa rekomendowana, chyba, że korki chcemy omijać niemal za wszelką cenę (najszybsza). Program na bieżąco analizuje dane o korkach, więc należy spodziewać się regularnych propozycji zmiany trasy. NaviExpert działa w Apple CarPlay, więc można go wyświetlić na ekranie w aucie.

NaviExpert w Apple CarPlay Foto: Tomasz Okurowski / Auto Świat
NaviExpert w Apple CarPlay

Navitel

Kierowca ma do wyboru kilka tras przejazdu po wskazaniu celu. Nie ma jednak żadnych opcji metody wyznaczania trasy. Navitel uwzględnia oczywiście aktualną sytuację drogową o ile mamy zapewnione podłączenie do internetu (aktywna transmisja danych). Nawigacja nie zmienia jednak wyznaczonej trasy tak często jak niektórzy konkurenci. W trakcie podróży warto od czasu do czasu samodzielnie uaktualnić dane o korkach (wystarczy kliknąć w pasek na górze ekranu).

Sygic

Słowacki program działa w Apple CarPlay i MirrorLink, więc można go wyświetlić na ekranie w samochodzie. Aplikacja omija korki, jeśli skorzystamy z trybu trasy oznaczonej jako szybka. Zwykle wyznacza dwie lub trzy trasy pod wskazany adres. Dane o ruchu drogowym pochodzą z serwisu TomTom, więc pod względem informacji Sygic niczym nie różni się map Apple czy TomTom.

TomTom GO Navigation

Świetny program (bardzo dobra wizualizacja tego co nasz czeka po drodze) z dobrym serwisem informacji o utrudnieniach w ruchu. Warto skorzystać z opcji ręcznego zatwierdzania objazdów po trasie (co nie jest takie oczywiste w innych aplikacjach). Kierowca może zatem sam zdecydować, czy woli jechać np. główną trasą czy drogą alternatywną. Uwaga: efektywne prowadzenie z omijaniem korków dotyczy trybu trasy szybkiej. Aktualizacja map nie zawsze przebiega tak szybko jak u rywali (niekiedy trzeba dłużej poczekać na uwzględnienie niektórych inwestycji drogowych). Program działa z Apple CarPlay.

Waze

Waze Foto: Auto Świat
Waze

Prosta, darmowa nawigacja z ostrzegaczem, który działa podobnie jak Yanosik. Waze wyznacza najszybszą trasę do celu i nie proponuje alternatywnych. Pod względem omijania korków coraz bliżej mu do Google Maps. Program wyróżnia się przy tym pomysłową funkcją wskazywania najlepszej godziny wyjazdu, by podróż potrwała jak najkrócej. Niestety nie brakuje jednak wpadek i niekiedy dość kuriozalnego prowadzenia.

Yanosik

Bezdyskusyjnie najpopularniejszy ostrzegacz w Polsce. Do tego jeszcze całkiem prosta nawigacja, która dobrze radzi sobie szczególnie z omijaniem utrudnień takich jak wypadki czy innych zdarzeń, które przesłali użytkownicy. Nie brakuje podglądu mapy korków (niestety w dość uproszczonej wersji). Prowadzenie zwykle odbywa się bez częstych ingerencji w raz obraną trasę. Program jest kompatybilny z trybem samochodowym Apple CarPlay.