• Rejestrowanie samochodu przez internet wcale nie musi być takie łatwe
 • W pewnych przypadkach i tak potrzebne będzie udanie się do urzędu
 • Okres pandemii wydłużył niektóre terminy

Na początek dobra wiadomość, mimo że tuż przed wybuchem pandemii weszły w życie wysokie kary (do 1000 zł) za przekroczenie ustawowych 30 dni na przerejestrowanie auta, to dość szybko po wybuchu pandemii rząd wydłużył ten termin do 180 dni. Tyle czasu na pierwszą rejestrację w kraju pojazdu sprowadzonego i przerejestrowanie auta używanego zakupionego w kraju, mają nowi właściciele pojazdów, którzy kupią samochód do końca 2020 roku. Przypominamy też, że zbywca pojazdy jest także zobowiązany do zgłoszenia zbycia kary – jemy też grozi kara do 200 do 1000 zł za przekroczenie ustawowych terminów!

Możecie być też pewni, że urzędnicy zajmą się waszą sprawą – taki nakaz dostali w kwietniowym rozporządzeniu rządu. Rejestracja aut została wpisana na listę zadań priorytetowych w czasie pandemii. Jak zatem podejść do tematu? Można umówić się wcześniej na datę wizytę w urzędzie (z ulicy to na pewno się wam nie uda) lub załatwić to online przez platformę ePUAP. Niestety, nawet urzędnicy twierdzą, że rejestracja samochodu przez internet nie jest najprostsza i najszybsza, ale da się ją przejść. Dla ułatwienia sprawy, przygotowaliśmy dla was krótką instrukcję, jak to zrobić krok po kroku.

Rejestracja samochodu przez internet - niezbędne dokumenty do rejestracji przez portal ePUAP

 • Po pierwsze konieczny będzie do tego tzw. profil zaufany. Możecie go założyć przez internet - na stronie www.pz.gov.pl. Tworzy się na niej indywidualne konto, które można potwierdzić, m.in. poprzez stronę logowania na stronie swojego banku.
 • Dane zakupionego pojazdu (marka, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny). Informacje takie znajdują się w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT.
 • Dane poprzedniego właściciela pojazdu.
 • Skany lub zdjęcie umowy kupna-sprzedaży, faktury lub umowę darowizny.

Rejestracja samochodu przez internet - krok po kroku

 1. Wejdź na stronę www.gov.pl i profilem zaufanym zaloguj się do konta Mój GOV (przycisk znajduje się w prawym górnym rogu ekranu).
 2. Następnie wybierz sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię „Kierowcy i pojazdy”, a ze spisy wybierz „Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online)”. Otworzy się następnie pytanie, czy sprzedałeś, czy kupiłeś auto.
 3. Po wybraniu z listy „Nabycie pojazdu”, system przekieruje cię na stronę z informacjami dotyczącymi procedur rejestracji. Po zapoznaniu się z nimi (to nie jest konieczne) wybierz niebieski przycisk „Wyślij zgłoszenie”.
 4. Po kliknięciu w niego otworzy się formularz online, w którym trzeba wpisać dane dotyczące aut, zbywcy i nabywcy oraz skany lub zdjęcia dokumentów.
 5. Zaadresuj formularz zawiadomienia. Zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.
 6. Na końcu wystarczy podpisać formularz profilem zaufanym (system poprowadzi cię do specjalnego okna logowania) i wyślijcie. Uwaga: na ekranie powinien wyświetlić się komunikat, że zawiadomienie zostało wysłane, a na skrzynkę na koncie Mój Gov powinno przyjść urzędowe poświadczenie przedłożenia (tzw. UPP). To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia.

Niestety, w przypadku rejestracji auta używanego przez internet pozostaje jeszcze kwestia zwrotu starego dowodu rejestracyjnego i tablic rejestracyjnych, jeśli nie da się ich pozostawić. Tu albo trzeba się umówić na wizytę w urzędzie, albo odesłać je pocztą za pobraniem lub kurierem (na własny koszt).

Rejestracja samochodu przez internet - podatek od sprzedaży

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że zmianom nie uległ termin uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3). Jeżeli kupiłeś auto o wartości ponad 1000 zł na umowę kupna sprzedaży od osoby fizycznej niebędącej płatnikiem VAT, masz na to 14 dni, ale ze względu na pandemię można spróbować wnioskować o odroczenie. Całą procedurę płatności da się załatwić online. Z podatku zwolnione są osoby niepełnosprawne i ci, którzy kupują auto na fakturę.