Ze względu na potrzebną dokumentacje nie da się przerobić auta z ciężarowego na osobowego na własną rękę ani w zaprzyjaźnionym warsztacie działającym w szarej strefie. Modyfikacji samochodu należy dokonać w firmie posiadającej uprawnienia do przebudowy pojazdów (PKD 50.20 i PKD 50.30). Po dokonaniu przeróbki czeka nas wizyta na stacji diagnostycznej. Jeśli wszystko pójdzie w porządku z ważnym badaniem technicznym udajemy się do wydziału komunikacji.

Aby przerejestrować samochód ciężarowy na auto osobowe, trzeba tam przedstawić następujące dokumenty: zaświadczenie o przebudowie pojazdu - zawierające opis dokonanych zmian i świadectwo homologacji potwierdzające, że dany model samochodu jest przystosowany konstrukcyjnie do funkcjonowania jako auto osobowe. Oprócz tego należy przedłożyć kserokopie dokumentu poświadczającego, że firma, która przerobiła samochód posiada do tego odpowiednie uprawnienia.

W przypadku aut sprowadzonych z zagranicy należy postarać się również o zaświadczenie o zwolnieniu z akcyzy. Przywieziony do kraju samochód posiada status pojazdu ciężarowego, który z mocy prawa nie podlega opodatkowaniu. W momencie przerejestrowania auta na osobowe wydział komunikacji przesyła informacje o tym fakcie do innych urzędów i może się okazać, że nowy właściciel będzie potem ścigany za nieopłacenie akcyzy. Wniosek o zwolnienie z akcyzy należy złożyć u naczelnika urzędu celnego, który powołuje biegłego w celu sprawdzenia auta i dokumentów pojazdu. Jeśli badany samochód zostanie zakwalifikowany jako auto ciężarowe jego właściciel otrzyma dokument poświadczający zwolnienie z akcyzy. Koszty postępowania wyjaśniającego ponosi Skarb Państwa. W przypadku odmownej decyzji importer może się odwołać do Izby Celnej.