- Najsłabszy na naszej liście jest... człowiek. Przeciętny homo sapiens generuje około 1 konia mechanicznego
- Trzy konie mechaniczne - taką moc ma zdalnie sterowany samochodzik oraz... żywy koń
- Najmocniejsza na naszej liście jest rakieta Saturn V, jej moc liczona jest milionach koni mechanicznych!
- Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl
Galeria zdjęć
Ludzki "sprzęt", którym jest organizm w pełni zdrowego człowieka, może pracować z mocą na poziomie około 1,2 konia mechanicznego. Nie jest to zbyt dużo, jednak wartość ta jest osiągalna tylko na krótki czas. Podczas normalnego funkcjonowania człowiek utrzymuje moc około 0,1 KM. Profesjonalni sportowy są w stanie osiągnąć na krótką chwilę moc odpowiadającą 2,5 KM i przez kilka godzin utrzymać ją na poziomie 0,3 KM.
Dlaczego jeden żywy koń to aż 3 konie mechaniczne? Oto odpowiedź. KM to jednostka utworzona w czasach rewolucji przemysłowej dla porównywania mocy maszyn parowych z końmi. I tak silnik parowy o mocy 3 KM może oddać, miej więcej taką samą moc, co jeden pracujący koń, ale w trzech 8-godzinnych zmianach, czyli de facto 3 konie pracujące przez całą dobę. Chyba przy okazji znalazłem odpowiedź na pytanie, dlaczego dzień pracy zwykle trwa 8 godzin.
Samochodzik na pilota ma taką samą moc jak koń? Tak, ale pod warunkiem, że napędza go specjalny silnik spalinowy na mieszankę nitro. Jako przykład tego ile mocy mają "zabawki" wybraliśmy model marki HPI na podwoziu HPI WR8 3.0. Pod "maską" tego zdalnie sterowanego auta znajduje się spalinowy silnik NITRO STAR G3.0 HO ENGINE WITH PULLSTART o mocy prawie 3 koni mechanicznych! Ten malutki dwusuwowy motor potrafi rozkręcić się aż do 32 tys. obr./min!
Pod klapą samochodu, który zmotoryzował Polskę, znajdował się niewielki, 2-cylindrowy benzyniak o pojemności 594 ccm, generujący 23 KM. W 1977 roku zwiększono pojemność silnika do 652 ccm, dzięki czemu zyskano moc 24 koni mechanicznych. W ofercie był jeszcze model BIS, którego silnik miał zwiększoną do 703 ccm pojemność skokową, dzięki czemu rozwijał 25,2 KM.
Amerykańskie motocykle Boss Hoss to nie są typowe jednoślady. Na początek należy zaznaczyć, że europejskie, czy japońskie sportowe konstrukcje mają niewiele ponad 200 KM osiągane z silników o względnie niedużych pojemnościach. Boss Hoss takich nie używa... Amerykańska firma wierzy, że do motocykla najlepiej pasuje ogromny silnik V8. I tak prezentowany model Super Sport może mieć nawet 563-konny silnik V8 Big Block. Co ciekawe w szybkiej jeździe Hoss nie ma najmniejszych szans ze wspomnianymi sportowymi modelami.
Zastanawialiście się kiedyś jaką mocą dysponują potężne ciężarówki? Królową w świecie europejskich ciągników siodłowych jest Scania V8. Podczas gdy większość TIR-ów ma 6-cylindrowe rzędowe silniki, to w Scanii pracuje potężne turbodoładowane V8. W najmocniejszej wersji Scania ma aż 770 KM i moment obrotowy wynoszący 3700 Nm.
Po aucie ciężarowym przechodzimy do prawdziwej wagi ciężkiej. Tutaj możemy już liczyć konie mechaniczne w tysiącach. Amerykański czołg M1 Abrams zasilany jest przez silnik turbowałowy Avco Lycoming AGT-1500C o mocy 1500 KM osiąganej przy 3000 obr./min. Abrams ma 4 biegi w przód i 2 w tył. Czołg osiąga prędkość ponad 65 km/h na nawierzchni utwardzonej i prawie 50 km/h w terenie, jednakże są niepotwierdzone raporty o załogach, które osiągały prędkość około 90 km/h. Silnik czołgu może być zasilany wieloma rodzajami paliwa. Abramsa można zasilać olejem napędowym, paliwem rakietowym JP-1, niskooktanową benzyną, a nawet wysokoprocentowym roztworem alkoholu.
Tyle samo koni mechanicznych co wspomniany czołg ma... Bugatti Chiron. Jest to jeden z najszybszych seryjnie produkowanych samochodów na świecie. Chiron zasilany jest umieszczonym centralnie, 8-litrowym silnikiem W16 wspomaganym przez 4 turbosprężarki. Moc maksymalna wynosi 1500 KM, a moment obrotowy - 1600 Nm. Auto rozpędza się do "setki" w zaledwie 2,4 s., a jego prędkość maksymalna to 420 km/h! Wersja specjalna Bugatti Chiron 300+ podczas prób rozpędziła się do ponad 490 km/h, czyli pobiła magiczną granicę 300 mil na godzinę.
Z szos przenosimy się na tory, gdzie w Polsce wciąż królują ponad 80-tonowe lokomotywy z serii EU07. Do dziś są to jedne z najbardziej rozpoznawanych oraz wciąż najbardziej popularnych lokomotyw nad Wisłą. Ich napęd elektryczny rozwija potężne 2719 KM mocy ciągłej. Na jedną godzinę pracy ta moc może zostać bezpiecznie podniesiona do 2828 KM.
Tutaj możecie dowiedzieć się, ile mocy ma legendarne TGV. Wybraliśmy skład TGV Atlantique, bo to on, będąc standardowym pociągiem, ustanowił jeden z rekordów prędkości wynoszący 515.3 km/h. Kolejny rekord wynosi 574 km/h, ale jest to już wyczyn specjalnego składu wykorzystywanego tylko do badań. Moc TGV Atlantique jest zależna od instalacji trakcyjnej, ale może osiągać nawet 8 800 kW, czyli 11 964 koni mechanicznych. Jak dowiodły badania, to wystarczy, aby gnać ponad 500 km/h.
Skoro jechaliśmy już TGV, to wznieśmy się w przestworza. Znany z polskiej armii amerykański samolot wielozadaniowy F-16 może być wyposażony w różne silniki. Jednym z nich jest Pratt & Whitney F100-PW-229, który generuje 79 kN w suchym ciągu oraz 129,7 kN z dopalaniem. To oznacza, że przy prędkości przelotowej Mach 1 silnik F-16 generuje około 54 tys. koni mechanicznych
To wiemy już, ile mocy ma myśliwiec. A ogromny samolot pasażerski? Np. Boeing 777 to największy na świecie samolot napędzany dwoma silnikami. Na potrzeby tego projektu główni producenci silników lotniczych zdecydowali się stworzyć jednostki napędowe o ciągu aż do 340 kN każdy. Jak to przekłada się na ilość koni mechanicznych? Zdaniem Austrian Airlines w Boenigu 777 każdy z silników generuje aż 52 000 koni mechanicznych! 777 może przy tym zabrać na pokład ponad 181 tys. litrów paliwa, co pozwala na zasięg ponad 13 tys. km (ponad 15 tys. w wersji Long Range)!
Jak podaje Księga Rekordów Guinessa, na pokładzie rekordowo wielkiego kontenerowca MS Emma Mærsk pracuje Wärtsilä RT-flex96C. Jest to turbo doładowany, dwusuwowy silnik wysokoprężny, przeznaczony do zasilania dużych statków kontenerowych. RT-flex96C jest największym silnikiem tego typu na świecie. Sama jednostka napędowa ma długość 27 metrów, wysokość 13,5 metra i waży ponad 2300 ton. W 2008 roku moc 14-cylindrowego potwora osiągnęła 84,42 megawatów, czyli 114 800 koni mechanicznych. Sam statek ma 497,7 metrów długości oraz 56,4 metrów szerokości.
Rosyjskie okręty podwodne klasy Oscar mają napęd atomowy. Oznacza to, że na pokładzie znajduje się reaktor jądrowy napędzający silniki parowe. Na pokładzie okrętu podwodnego klasy Oscar znajdują się dwa silniki parowe, które generują po 97 990 KM. Taki napęd pozwala długiemu na około 150 metrów (w zależności od wersji) podwodnemu potworowi płynąć w zanurzeniu z prędkością do 59 km/h.
Saturn V to największa i najpotężniejsza rakieta, jaką kiedykolwiek została wystrzelona w kosmos. Wysoka na 110,6 m, Saturn V miała pięć silników F-1 na pierwszym stopniu, pięć silników J-2 na drugim stopniu i jeden J-2 na trzecim stopniu. F-1 do dziś pozostaje największym i najpotężniejszym jednokomorowym silnikiem rakietowym na paliwo płynne, jaki kiedykolwiek opracowano. Podczas startu Saturn V generowała ciąg na poziomie 160 milionów koni mechanicznych (BBC).