W niedzielę policja aresztowała sprawcę wypadków pod zarzutem śmiertelnego potrącenia kobiety na chodniku w mieście. Policja odmówiła odpowiedzi na pytanie, czy mężczyzna przyznał się do zarzutu. Dodała, że doznał urazu głowy.

Według policji sprawca po potrąceniu na chodniku kobiety, usiłował wrócić na jezdnię i zderzył się z trzema innymi pojazdami czekającymi przed sygnalizacją świetlną. Cztery kobiety w pozostałych pojazdach – w wieku 20, 70, 80 i 100 lat – odniosły niewielkie obrażenia, poinformowała policja.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Lokalne media zwracają uwagę na rosnącą liczbę wypadków drogowych z udziałem starszych kierowców w kontekście szybko starzejącego się społeczeństwa Japonii. Rząd wzywa osoby starsze, przypominają media, do dobrowolnego zwrotu prawa jazdy, jeśli nie są pewne swoich możliwości fizycznych. Osoby w wieku 70 lat lub starsze są również zobowiązane do uczęszczania na specjalne wykłady na temat bezpiecznej jazdy podczas odnawiania prawa jazdy, a w pewnych okolicznościach osoby w wieku 75 lat lub starsze muszą przejść testy demencji.

Osobom starszym trudno jest jednak żyć bez samochodu, szczególnie na obszarach wiejskich, gdzie transport publiczny lub taksówki nie są łatwo dostępne, by zrobić zakupy lub dojechać na wizytę w przychodni, lub szpitalu, zauważają media.