Rozpoczął się najniebezpieczniejszy czas w roku na drogach. Dzień jest coraz krótszy, a warunki atmosferyczne z reguły niekorzystne. To nie tylko większe zagrożenie dla kierowców, ale przede wszystkim dla pieszych. Na nieoświetlonej drodze piesi noszący ciemne ubrania są widoczni dla kierowcy z zaledwie z kilkunastu metrów. Korzystanie z elementów odblaskowych poprawia widoczność pieszego kilkukrotnie, dzięki czemu kierujący może dużo wcześniej ominąć lub zahamować przed taką osobą.

Cel akcji policji jest więc bardzo prosty - zachęcić niechronionych uczestników dróg do noszenia elementów odblaskowych.

Kiedy odblaski są obowiązkowe?

Ponadto należy pamiętać, że prawo nakłada obowiązek na pieszych noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym. Co ważne, muszą być one widoczne dla kierowców, chyba że pieszy porusza się chodnikiem lub drogą przeznaczoną wyłącznie dla pieszych (przepis nie jest stosowany w strefach zamieszkania).

Dla własnego bezpieczeństwa elementy odblaskowe najlepiej mieć na sobie za każdym razem, kiedy wychodzimy na ulice. Nie ważne, czy jesteśmy w terenie zabudowanym czy idziemy po chodniku. Elementy odblaskowe mogą pomóc także, kiedy zbliża się do nas rowerzysta. Chodzi tu o własne bezpieczeństwo.

To właśnie dlatego co roku jest organizowana akcja przypominania i uświadamiania o tym, jak istotne są odblaski. Materiały odblaskowe odbijają padające na nie światło. Prawidłowo noszone powinny być w polu działania świateł i być widoczne dla kierowców jadących z obu kierunków. Ponadto, idąc poboczem drogi lub chodnikiem, pamiętajmy, aby poruszać się zawsze po lewej stronie.