Niewłaściwie ustawione światła w samochodzie to bolączka wielu kierowców. Oświetlenie wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu. Pojazd ze źle ustawionymi lampami oślepia innych kierowców i bezpośrednio może przyczynić się do wypadku. Dlatego akcja jak co roku nosi nazwę „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

Problem niewłaściwie ustawionych świateł może dotykać nawet połowę pojazdów poruszających się po drogach. Co ważne, w większości aut niewłaściwe ustawienie jest spowodowane niewiedzą użytkownika. W wielu samochodach światła reguluje się poprzez prawidłowe ustawienie regulatora świateł. Stosuje się go po to, aby w zależności od obciążenia samochodu światła zawsze były ustawione prawidłowo. Niestety wielu kierowców o tym zapomina.

Zdarza się także, że lampy po prostu są uszkodzone lub matowe, przez co wiązka światła pada pod złym kątem, a przy zmatowiałych kloszach po prostu nie świeci wystarczająco mocno. Dlatego warto sprawdzić swoje światła podczas akcji, która odbędzie się 23 października, 6 i 20 listopada oraz 4 grudnia. Wtedy każdy kierowca będzie mógł bezpłatnie sprawdzić stan i ustawienie świateł.

Nie wiadomo jeszcze, na których dokładnie stacjach będzie można sprawdzić oświetlenie. Polska Izba Stacji Kontroli Pojazdów zaczęła zbierać zgłoszenia stacji pojazdów, które zechcą wziąć udział w tegorocznej akcji. Do 21 października lista stacji ma się pojawić na stronie internetowej policji oraz PISKP.

Weryfikację świateł warto sprawdzić także dlatego, że policja ma możliwość sprawdzenia oświetlenia w terenie. Oznacza to, że jeśli kontrolująca osoba będzie miała wątpliwości co do świateł, zweryfikuje to, a jego podejrzenia się potwierdzą, to może odebrać dowód rejestracyjny pojazdu. Aby nie mieć nieprzyjemności, lepiej zweryfikować lampy w swoim aucie.