Auto Świat Wiadomości Aktualności Jest zielone światło dla rozbudowy autostrady A2. Odcinek Warszawa — Łódź zyska trzecie pasy ruchu

Jest zielone światło dla rozbudowy autostrady A2. Odcinek Warszawa — Łódź zyska trzecie pasy ruchu

Jest już komplet decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) niezbędnych do rozbudowy autostrady A2 na odcinku pomiędzy Warszawą i Łodzią. Teraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosi przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji. Przy sprawnym przebiegu całego procesu i braku opóźnień w trakcie prac trzema pasami ruchu pojedziemy za trzy lata.

Zielone światło dla rozbudowy A2
GDDKiA
Zielone światło dla rozbudowy A2
  • Uzyskano komplet decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla rozbudowy autostrady A2 między Warszawą a Łodzią
  • GDDKiA już niebawem planuje ogłosić przetarg, który pozwoli wybrać wykonawcę prac
  • Plany rozbudowy przewidują dobudowanie trzeciego pasa ruchu na odcinku 89 km oraz remont węzła Łódź Północ
  • Prace będą prowadzone przy istniejącym ruchu drogowym, z zastosowaniem czasowej organizacji ruchu

Decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) dla dwóch odcinków autostrady A2 położonych na terenie woj. łódzkiego brakowało, aby można było ruszać z pracami budowlanymi przy rozbudowie trasy A2 między Warszawą i Łodzią. W kwietniu br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) uzyskała ZRID-y dla dwóch odcinków zlokalizowanych w woj. mazowieckim.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

89 km autostrady A2 pomiędzy Łodzią i Warszawą zyska trzecie pasy ruchu

Planowana inwestycja przewiduje rozbudowę autostrady A2 Warszawa — Łódź o dodatkowe, trzecie pasy ruchu. Już na etapie projektowania i budowy obecnej trasy przewidywano taką możliwość, dlatego w pasie rozdziału pozostawiono niezbędną rezerwę terenu, a także dostosowano wielkość obiektów inżynieryjnych.

Zielone światło dla rozbudowy A2
Zielone światło dla rozbudowy A2GDDKiA

Zgodnie z planami, po zakończeniu prac autostrada A2 na odcinku od węzła Łódź Północ do węzła Pruszków, tj. na długości 89 km, będzie miała po trzy pasy ruchu w obu kierunkach i po cztery pasy dalej do węzła Konotopa. Przy okazji rozbudowy przeprowadzony zostanie remont węzła Łódź Północ. W tym miejscu już teraz jest docelowy układ, drogowcy wymienią jednak nawierzchnię na odcinku o długości 3 km oraz oświetlenie na energooszczędne.

Utrudnienia, odcinkowy pomiar prędkości i po dwa pasy ruchu

Zgodnie z założeniami rozbudowywany odcinek ma być samowystarczalny energetycznie. "Wszelkie urządzenia elektryczne związane z funkcjonowaniem drogi (oświetlenie, stacje meteo itd.) mają być zasilane z odnawialnych źródeł energii" — wyjaśnia GDDKiA. Utrudnieniem będzie fakt, że całość prac związanych z rozbudową autostrady A2 będzie prowadzona przy odbywającym się ruchu drogowym. Dla kierowców oznacza to utrudnienia i konieczność stosowania się do czasowej organizacji ruchu.

Chcąc ograniczyć uciążliwość dla kierowców, przez cały czas trwania budowy dla każdego z kierunków będą dostępne po dwa pasy ruchu. Już teraz drogowcy planują wprowadzić na rozbudowywanym fragmencie odcinkowy pomiar prędkości. Rozwiązanie to znacząco poprawiło bezpieczeństwo w trakcie budowy autostrady A1 pomiędzy Tuszynem i Częstochową.

Obecny odcinek autostrady A2 na granicy przepustowości

Konieczność dobudowania trzecich pasów ruchu wynika ze zbliżania się do granicy przepustowości obecnego odcinka. Trasa użytkowana jest od 13 lat i jak wynika z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, liczba pojazdów poruszających się każdego dnia między Łodzią i Warszawą, zależnie od miejsca i pory, waha się od ponad 50 do blisko 100 tys. Drogowcy przewidują, że ruch na tym odcinku będzie się jeszcze zwiększał. Jest to tym bardziej prawdopodobne, że autostrada A2 ma umożliwić dojazd do Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK).

Na przełomie czerwca i lipca br. GDDKiA planuje ogłosić przetarg, który pozwoli wyłonić wykonawcę robót budowlanych. Umowa na realizacje inwestycji powinna zostać podpisana w pierwszej połowie 2026 r. Zakończenie wszystkich prac zaplanowano na drugą połowę 2028 r.

Autor Mariusz Kamiński
Mariusz Kamiński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków