Temperatura oscylująca wokół zera, wiatr i śnieżna zamieć. Tego nikt się nie spodziewał w połowie października. Z drugiej strony, lepszych warunków do szkolenia z technik bezpiecznej jazdy i przygotowania do sezonu zimowego nie można było sobie wymarzyć. Szybko się więc okazało, że ciężkie warunki pogodowe nie zraziły nikogo i 12 laureatek wyłonionych w konkursie organizowanym przez Akademię Auto Świat oraz serwisy Kobieta Onet.pl i Kobieta.Fakt.pl, spotkało się w komplecie na torze Jastrząb pod Radomiem.

Fanki motoryzacji i dziewczyny, które za kółkiem nie siedziały od kilku lat. Instruktorka jazdy i świeża adeptka sztuki jazdy z dopiero co zdobytym prawem jazdy. Uczestniczka wypadku, która w przyszłości chce uniknąć kolizji czy kierowca karetki, która wie, jak ważny jest na drodze szybki refleks. Wszystkie one na drodze chciały czuć się pewnie i bezpiecznie niezależnie od okoliczności, dlatego zgłosiły się do konkursu.

Klaudia Podkalicka, nazywana najszybszą kobietą w Polsce, podczas licznych rajdów i wyścigów miała do czynienia z wieloma niebezpiecznymi sytuacjami. Doskonale więc wie, na co zwracać uwagę, ucząc mniej i bardziej doświadczonych kierowców. Nasze dziewczyny nie mogły wymarzyć sobie lepszego szkoleniowca!

Jak wyjść obronną ręka z poślizgu? Jak zapanować nad samochodem, gdy ten traci przyczepność ? I jak prowadzić pojazd, by jazda za kierownicą była równie przyjemna, co bezpieczna? Podczas szkolenia żadne z tych pytań nie pozostało bez odpowiedzi. Klaudia zwracała także uwagę na sprawy ważne, a często bagatelizowane przez kierowców, niezależnie od ich doświadczenia. Wśród nich znalazła się choćby kwestia prawidłowego trzymania kierownicy.

Po krótkim szkoleniu teoretycznym, dziewczyny przez kilka godzin intensywnie uczyły się, jak w praktyce kontrolować pojazd w trudnych warunkach drogowych i jak reagować na nieprzewidziane sytuacje. Trenowały siedząc za sterami Fordów - do dyspozycji laureatki konkursu miały Focusy, C-Maxy i Fiesty, wszystkie zaopatrzone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które okazały się szczególnie przydatne podczas ćwiczeń na szarpaku i płytach poślizgowych, które wprowadzały samochód w niekontrolowany poślizg.

Ćwiczenia na torze Jastrząb.
Ćwiczenia na torze Jastrząb.

- Od dawna marzyłam o takim szkoleniu, lecz w mojej okolicy było nieosiągalne. Teraz już wiem, jak wychodzić z opresyjnych sytuacji na drodze. Z pewnością kiedyś znowu będę chciała wziąć udział w podobnym kursie. Opinia tej laureatki pokrywała się z odczuciami całej grupy. Szkolenie - choć dało mnóstwo radości i mocno poprawiło umiejętności, powinno powtarzać się regularnie pod okiem doświadczonego instruktora. Ćwiczenie prawidłowych reakcji prowadzi bowiem do wyrobienia sobie niezbędnych nawyków, które przy wsparciu nowoczesnej techniki, pozwalają nam na bezpieczną jazdę samochodem.

Czy więc kobieta może być dobrym kierowcą? Jak najbardziej, odpowiada Klaudia, która swoimi osiągnięciami na każdym kroku zadaje kłam teorii, że samochody to wyłącznie męska sprawa.  Zresztą żadna z uczestniczek kursu nie ma już co do tego żadnych wątpliwości - Na pewno teraz będę siedzieć pewniej za kierownicą i pokażę mężowi, że wcale nie radzę sobie gorzej od niego! - stwierdziła na koniec kursu jedna z dziewczyn.

Kurs został zorganizowany wspólnie z Ford Polska.