Karta ma wzór międzynarodowy i obowiązuje w całej Unii Europejskiej. To oznacza, że kierowca z niepełnosprawnością podróżujący po Europie nie musi wyrabiać dodatkowych dokumentów. Pamiętajmy jednak o tym, żeby przed wyjazdem sprawdzić, jaki zakres przywilejów daje karta w konkretnym państwie. Udogodnienia te mogą być całkiem inne niż w Polsce.

Karta parkingowa wydawana jest na osobę, nie na pojazd. Nie trzeba więc być kierowcą, by z niej korzystać. Także kierowca pojazdu, który przewozi osobę z niepełnosprawnością posiadającą kartę parkingową, może korzystać z przywilejów z niej wynikających.

Nie każdej osobie z niepełnosprawnością przysługuje karta parkingowa. Można ją uzyskać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowy lub miejski zespół ds. orzekania o niepełnosprawności, nie są więc wydawane w oparciu o orzeczenia ZUS czy KRUS.

Prawo jasno określa, że chodzi o orzeczenia: o niepełnosprawności (wydawane dzieciom), o stopniu niepełnosprawności (znacznym, umiarkowanym lub lekkim) oraz o wskazaniach do ulg i uprawnień. W punkcie 9. orzeczenia musi być zapis, że dana osoba spełnia przesłanki określone w art. 8 ust. 1 Ustawy „Prawo o ruchu drogowym”, czyli ma obniżoną sprawność ruchową. Trzeba przy tym pamiętać, że nie dotyczy to wyłącznie osób z dysfunkcjami kończyn. Kierowcy, którzy cierpią na choroby związane z układem krążenia, również mogą zostać zakwalifikowani jako osoby z niepełnosprawnością, którym przysługuje karta parkingowa.

Osoba z orzeczonym lekkim stopniem niepełnosprawności może otrzymać kartę parkingową tylko wówczas, gdy przyczyną jest upośledzenie narządu ruchu lub choroby neurologiczne.

Kierowcy z niepełnosprawnością muszą pamiętać o tym, że naklejka z symbolem wózka znajdująca się na samochodzie nie jest wystarczającym dowodem posiadania uprawnień do parkowania na kopercie. Jeżeli za szybą nie będzie karty parkingowej, to odpowiednie służby mają prawo wystawić mandat za nieprawne zajmowanie miejsca. Wprawdzie taki mandat zostanie anulowany po przedstawieniu dokumentu, ale zapominalstwo naraża kierowców z niepełnosprawnością na niepotrzebne trudności związane z wizytą w komendzie straży miejskiej.

Karta parkingowa wydawana jest przez starostę. Koszt jej uzyskania wynosi 25 zł. Kierowca składa wypełniony wniosek, kserokopię orzeczenia (z oryginałem do wglądu), zdjęcie (rozmiary 3,5 x 4,5 cm) oraz przedstawia dowód osobisty. Wniosku nie trzeba przekazywać osobiście, ale gdy ktoś załatwia formalności w imieniu osoby z niepełnosprawnością, potrzebne będzie jeszcze pisemne upoważnienie tej osoby oraz jej dowód osobisty.