Wiele wskazuje na to, że walka o tytuł Mistrza Polski Kia Picanto 2016 będzie trwała do ostatnich metrów ostatniego wyścigu na legendarnym torze Monza.

Perfekcyjny wyścigowy weekend w wykonaniu zawodnika KIA LOTOS RACE oznacza, że jego punktowe konto powiększa się o aż 155 punktów. W trakcie obecnego sezonu taki weekend zdarzył się tylko raz i miał miejsce podczas rundy na Hungaroringu, czyli… pierwszej w tegorocznym kalendarzu Mistrzostw Polski Kia Picanto. Karol Urbaniak wygrał wówczas kwalifikacje oraz obydwa wyścigi i w każdym z nich był autorem najszybszego okrążenia. Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu aktualny Mistrz Polski zapowiadał, że chciałby w tym roku wyrównać, a najlepiej – pobić, dotychczasowy rekord 9 wygranych wyścigów. Pierwsze 6 w wykonaniu 17-latka reprezentującego Automobilklub Polski wskazywało na to, że nie powinien mieć problemu z ustanowieniem nowego rekordu liczby wygranych wyścigów w sezonie. Ostatnia runda na torze w Niemczech przerwała pasmo zwycięstw Karola Urbaniaka, ale do końca sezonu zostały jeszcze 4 wyścigi i Mistrz Polski zapowiada… przebudzenie mocy.

Bardzo liberalny system punktacji w KIA LOTOS RACE sprawia, że szansę na mistrzowski tytuł wciąż mają nie tylko Karol Urbaniak i Albert Legutko, ale również kolejni kierowcy w klasyfikacji – Paweł Wysmyk (102 pkt. straty do Karola Urbaniaka), Damian Litwinowicz (strata – 114 pkt.), Kamil Serafin (strata – 137 pkt.) i Jan Antoszewski (strata – 152 pkt.), a nawet 13. kierowca w punktacji Mistrzostw Polski Kia Picanto 2016, Piotr Humański, który po 8 wyścigach traci do lidera 285 pkt. Do zdobycia podczas rund na torach w czeskim Moście i we włoskiej Monzie, które pozostały do rozegrania, jest maksymalnie 310 punktów. Wszystko może się jeszcze zdarzyć i jest możliwe nie tylko teoretycznie. Karol Urbaniak – lider w klasyfikacji obecnego sezonu nieprzerwanie od pierwszego wyścigu, z dorobkiem 571 punktów – będzie się musiał sporo napracować w ostatnich 4 wyścigach, aby obronić tytuł.

Tor w Moście należy do jednocześnie – najkrótszych i najbardziej krętych, na których odbywają się wyścigi KIA LOTOS RACE. Jego okrążenie liczy tylko 4219 m długości i zaplanowano na nim aż 21 zakrętów. Najdłuższa prosta ma długość niemal 800 m, co oznacza, że na pozostałej części toru zakręt wypada średnio co niespełna 163 m.

Podczas tej rundy Mistrzostw Polski KIA LOTOS RACE małe wyścigowe Kia Picanto, podobnie jak w poprzednim sezonie, spotkają się z gigantami wyścigów – wyczynowymi ciężarówkami serii ETRC. Obydwie wyścigowe serie odbywają się pod patronatem FIA i zasłużyły na prestiżowy tytuł „International Series Sanctioned by the FIA”.

Karol Urbaniak i Albert Legutko doskonale znają tor w czeskim Moście. Rywalizowali tam już w poprzednim sezonie. W kwalifikacjach lepszy okazał się Legutko, który zajął 3. miejsce. Urbaniak był 6. W pierwszym wyścigu kierowcy dojechali do mety w dokładnie odwrotnej kolejności – Karol Urbaniak był 3. i szybszy o 11,5 s od Alberta Legutki, który ukończył wyścig na 6. pozycji. Zgodnie z regulaminem do wyścigu nr 2 Legutko startował z pierwszego pola startowego. 12 okrążeń później cieszył się z pierwszej wygranej w KIA LOTOS RACE. Karol Urbaniak osiągnął wówczas metę jako drugi, ze stratą tylko 3,4 s do zwycięzcy.

Oficjalne treningi przed rundą KIA LOTOS RACE na torze w Czechach odbędą się w piątek, 2 września 2016 r.. Po raz pierwszy wyścigowe Kia Picanto pojawią się na torze o godz. 11:20. Drugi wyjazd na tor zaplanowano na godz. 14:45. Każdy z treningów będzie trwał 20 minut, czyli tyle samo, ile pierwsza sesja kwalifikacyjna, która rozpocznie się w sobotę, 3 września, o godzinie 8:30. Druga, 15-minutowa część kwalifikacji odbędzie się o godz. 11:55. Trwająca zaledwie 10 minut ostatnia część kwalifikacji dla 10 najszybszych kierowców z Q2 rozpocznie się o godzinie 15:30. Pierwszy z dwóch wyścigów 5. rundy Mistrzostw Polski Kia Picanto 2016 wystartuje w niedzielę, 4 września, o godzinie 9:00, drugi – o 15:25.