Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierowca potrącił pijanego pieszego - jest wyrok uniewinniający

Kierowca potrącił pijanego pieszego - jest wyrok uniewinniający

Sąd Okręgowy w Białymstoku prawomocnie uniewinnił w środę kierowcę, który śmiertelnie potrącił nietrzeźwego pieszego, idącego w nocy środkiem nieoświetlonej drogi. Prokuratura składała apelację z argumentacją, że gdyby kierowca włączył światła drogowe, zdołałby zobaczyć pieszego i go ominąć.

Pieszy na nieoświetlonej drodze
Auto Świat
Pieszy na nieoświetlonej drodze

Sąd zajmował się wypadkiem z grudnia 2017 roku. Doszło do niego w nocy, na nieoświetlonej drodze koło Brańska (Podlaskie). Kierowcę busa prokuratura oskarżyła o to, że nieumyślnie naruszył zasady obowiązujące w ruchu lądowym, nie zachował szczególnej ostrożności i przy panujących ciemnościach, a więc w warunkach ograniczonej widoczności, nie włączył w pojeździe świateł drogowych i doprowadził do potrącenia mężczyzny idącego z rowerem środkiem jezdni.

Pieszy był nietrzeźwy, nie miał żadnych odblasków; zginął wskutek odniesionych obrażeń. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim, jako sąd I instancji, kierowcę uniewinnił.

Sąd okręgowy rozpatrywał apelacje prokuratury i oskarżyciela posiłkowego, którzy wnioskowali o uchylenie orzeczenia i zwrot sprawy sądowi w Bielsku Podlaskim. Śledczy chcieli uznania współodpowiedzialności kierowcy za wypadek. Bo w ich ocenie - biorąc pod uwagę warunki atmosferyczne i ciemności - jazda na światłach mijania (choć kierowca poruszał się z dozwoloną prędkością) była niewystarczająca dla dobrej widoczności.

Sąd odwoławczy wyrok jednak w środę utrzymał. Argumentował, że sytuację niebezpieczną na drodze, prowadzącą bezpośrednio do wypadku, spowodował nie kierowca furgonetki, a pieszy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

"Naruszył on, i to w sposób rażący, szereg przepisów z zakresu ruchu drogowego, m.in. znajdując się w stanie nietrzeźwości szedł środkiem szosy pomimo tego, że po obu stronach drogi znajdowały się pobocza o szerokości dwóch metrów, i pomimo znacznych ciemności nie posiadał żadnych elementów odblaskowych" - mówił w ustnym uzasadnieniu wyroku sędzia Krzysztof Kamiński. Przywoływał też zapis wideorejestratora z samochodu oskarżonego kierowcy, na którym widać, że gdy ten zauważył pieszego i odbił kierownicą w prawą stronę, pieszy wykonał nagły ruch w kierunku auta.

Sąd analizował też, czy można kierowcy zarzucić, iż naruszył zasadę należytej ostrożności na drodze, ale zgodził się z oceną I instancji, iż takiego naruszenia nie było. Przywoływał opinię biegłych ale i przepisy o ruchu drogowym, mówił że zasady tej nie można traktować "instrumentalnie" i w "oderwaniu od konkretnych okoliczności zdarzenia, a zwłaszcza zachowań innych uczestników ruchu".

Sąd przypomniał, że przepisy ruchu drogowego nie nakładały na kierowcę obowiązku włączenia świateł drogowych. Przypominając zasadę ograniczonego zaufania na drodze sędzia Kamiński zaznaczył, że jeśli jednak inny uczestnik ruchu drogowego - w danej sytuacji - nie wywiązał się ze swoich obowiązków wynikających z zasad bezpieczeństwa, nie może być mowy o odpowiedzialności kierowcy, który nie miał żadnej możliwości przewidzenia takiego rozwoju wypadków.

Powiązane tematy:
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków