- Aby wymienić białoruskie prawo jazdy na polskie, konieczne jest uzyskanie potwierdzenia, że jego dokument jest autentyczny
- Sprawa dotyczy kierowcy mającego także polskie obywatelstwo, który w Białorusi "podpadł" udziałem w protestach w 2020 r.
- Tymczasem zgodnie z najnowszymi polskimi przepisami, aby dalej wykonywać zawód kierowcy, osoba musi legitymować się polskim prawem jazdy
Obywatele Białorusi, posiadający również polskie obywatelstwo, napotykają poważne trudności przy próbie wymiany swojego białoruskiego prawa jazdy na polskie. Procedura wymaga osobistego stawiennictwa w Białorusi, co jest niemożliwe dla osób, przeciwko którym toczy się tam postępowanie karne z powodów politycznych.
Dalsza część tekstu pod materiałem wideo
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoDostaniesz zaświadczenie, gdy odwiedzisz Białoruś
Wskazany przez Rzecznika Praw Obywatelskich kierowca już dwukrotnie próbował uzyskać zaświadczenie w warszawskim konsulacie, ale spotkał się z odmową. Musi stawić się osobiście w urzędzie, który wydał jego prawo jazdy. Gdy jednak się pojawi w Białorusi, jest ryzyko, że szybko nie wróci: toczy się przeciwko niemu postępowanie w związku z udziałem w protestach m.in. przeciwko fałszowaniu wyborów.
Niestety, jako że ma on nie tylko białoruskie obywatelstwo, lecz także polskie, niemożliwe jest zastosowanie wobec niego wyjątków przewidzianych w polskich przepisach mających na celu ochronę obywateli Białorusi przebywających w Polsce. W zaistniałej sytuacji kierowca ten mógłby bez konieczności zdobywania zaświadczeń dostać polski dokument jedynie po zakończeniu ważności prawa jazdy, które obecnie posiada: w tym przypadku nastąpi za 7 lat.
Takie prawo...
RPO pisze do Ministerstwa Infrastruktury
"Dyrektor Zespołu Prawa Administracyjnego i Gospodarczego Biura RPO Piotr Mierzejewski pyta dyrektor Departamentu Transportu Drogowego MI Renatę Rychter, czy resort rozważa wprowadzenie regulacji, które umożliwiałaby osobom znajdującym się w takiej sytuacji uzyskanie polskiego prawa jazdy. Biorąc pod uwagę niedawną zmianę przepisów wprowadzających obowiązek posiadania polskiego prawa jazdy przez osoby wykonujące przewóz drogowy, jest prawdopodobne, że takich wniosków do RPO będzie więcej".