Auto Świat Wiadomości Aktualności Kierowcy boją się, że mStłuczka doniesie na nich policji. Ministerstwo reaguje

Kierowcy boją się, że mStłuczka doniesie na nich policji. Ministerstwo reaguje

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Kierowcy obawiają się, że przygotowywana przez rząd w ramach aplikacji mObywatel usługa mStłuczka będzie informować policję o sprawcach kolizji – nawet jeśli strony zdarzenia doszły do porozumienia i podpisały oświadczenie. — Tutaj sytuacja się nie zmienia — tłumaczył z mównicy sejmowej wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Kierowcy boją się, że mStłuczka doniesie na nich policji. Ministerstwo komentuje (Screen: gov.pl
Giama22 / Shutterstock
Kierowcy boją się, że mStłuczka doniesie na nich policji. Ministerstwo komentuje (Screen: gov.pl

Rząd Donalda Tuska zapowiedział, że jeszcze w tym roku pojawi się nowy, cyfrowy sposób załatwiania spraw związanych z niewielkimi kolizjami i stłuczkami. Usługa pozwoli w zdigitalizowany sposób spisać oświadczenie, dołączyć zdjęcia i wysłać zgłoszenie bezpośrednio do ubezpieczalni.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Kierowcy obawiają się, że mStłuczka będzie donosić policji

Aplikacja nie została jeszcze zaprezentowana, ale pojawiła się obawa, czy sama nie będzie informować policji o stłuczkach. — Obecnie, jeżeli uczestnicy kolizji wyrażają taką chęć, to sprawa jest załatwiana za pomocą oświadczenia sprawcy. Jednak czy wdrożenie aplikacji mStłuczka spowoduje, że będą nakładane mandaty za spowodowanie zdarzenia drogowego? — pytał z mównicy sejmowej Marcin Gwóźdź, poseł PiS.

mStłuczka doniesie policji o kolizji?

Wątpliwości polityka rozwiało Ministerstwo Cyfryzacji. — Policja nie będzie otrzymywała danych z aplikacji mStłuczka. Będą one przekazywane bezpośrednio do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, bez pośrednictwa policji. Dane będą przekazywane służbom tylko, jeśli strony wyrażą taką wolę. Tutaj sytuacja się nie zmienia — tłumaczył wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski.

Jak wynika z policyjnych statystyk, w Polsce w 2024 r. doszło do ponad 21 tys. wypadków drogowych i ponad 388 tys. kolizji. Zginęło w nich ponad 1,8 tys. osób, a ponad 24 tys. zostało rannych.

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec