Auto Świat Wiadomości Aktualności Konfiskata samochodów pijanym kierowcom nie taka oczywista. Znaleziono lukę w przepisach

Konfiskata samochodów pijanym kierowcom nie taka oczywista. Znaleziono lukę w przepisach

Obowiązująca od 14 grudnia 2022 r. nowelizacja Kodeksu karnego zaostrza przepisy zwalczające nietrzeźwych kierowców, zezwala na konfiskatę pojazdu nietrzeźwym kierowcom. Okazuje się jednak, że ustawodawca nie wziął pod uwagę jednej rzeczy, która nowe przepisy w praktyce nieco komplikuje.

Konfiskata samochodu - zdjęcie ilustracyjne
ThamKC / Shutterstock
Konfiskata samochodu - zdjęcie ilustracyjne

Według nowych przepisów konfiskata samochodu grozi kierowcy, który miał we krwi co najmniej 1,5 promila alkoholu, jeśli spowoduje wypadek, mając co najmniej 0,5 promila alkoholu oraz kiedy działał w warunkach recydywy.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo:

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Tyle w teorii. W praktyce jednak w przepisach wprowadzających konfiskatę pojazdów pijanym kierowcom najwyraźniej nie wzięto pod uwagę jednej, niezwykle istotnej sprawy. Dalsza część znowelizowanego Kodeksu karnego mówi bowiem, że jeżeli orzeczenie przepadku pojazdu mechanicznego z uwagi na jego zbycie, utratę, zniszczenie lub znaczne uszkodzenie jest niemożliwe lub niecelowe, albo jeżeli pojazd w czasie popełnienia przestępstwa nie stanowił wyłącznej własności sprawcy, zamiast przepadku pojazdu mechanicznego orzeka się przepadek równowartości pojazdu. Jeśli zatem samochód w chwili popełnienia przestępstwa nie jest własnością kierującego, nie można orzec konfiskaty pojazdu, ale przepadek równowartości pojazdu. W takiej sytuacji pijany kierowca nadal będzie mógł jeździć swoim samochodem. Sprawa wydaje się oczywista — taka sytuacja może mieć miejsce np. w przypadku współwłasności czy leasingu.

Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że analogiczna sytuacja ma miejsce także w przypadku małżeńskiej wspólnoty majątkowej. W takiej sytuacji, choć nie jest to klasyczna współwłasność, to pojazd nie stanowi wyłącznej własności sprawcy, jak wskazano w kodeksie karnym, a należy w części także do współmałżonka, a więc także i w takiej sytuacji pijanemu kierowcy nie będzie grozić konfiskata samochodu, ale konieczność zapłaty jego równowartości.

Źródło: Autokult, RMF FM

Autor Paweł Krzyżanowski
Paweł Krzyżanowski
Wydawca AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków