Auto Świat Wiadomości Aktualności Ograniczenia w przemieszczaniu się – do świąt i w razie kwarantanny

Ograniczenia w przemieszczaniu się – do świąt i w razie kwarantanny

Po raz pierwszy zamiary dotyczące ograniczeń m.in. przemieszczania się w związku z epidemią COVID-19 rząd podał z wyprzedzeniem – i to się chwali. Jednocześnie z opublikowanych projektów rozporządzeń wynika, że pozostaje w mocy kilka ograniczeń, które wydają się nielogiczne i niezrozumiałe. Pozostają „godziny policyjne” dla młodzieży, za to seniorzy zwolnieni zostają (od najbliższej soboty) z aresztu domowego. No chyba, że zostanie wprowadzona „narodowa kwarantanna”.

Maseczka
istock
Maseczka
  • Od 28 listopada ma zniknąć zakaz przemieszczania się seniorów „bez usprawiedliwienia”
  • W godzinach „lekcyjnych” młodzież do 16 roku życia bez opieki będzie mogła podążać jedynie do szkoły albo wracać ze szkoły do domu
  • W samochodach, także prywatnych – limit pasażerów, ale dotyczy on jedynie wybranych aut
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Najbardziej prawdopodobny scenariusz to wprowadzenie pod hasłem „odpowiedzialność” nowej wersji ograniczeń związanych z epidemią COVID-19 obowiązującej od soboty 28 listopada do 27 grudnia – czyli do świąt włącznie. Dalsze obostrzenia pozostają kwestią otwartą, choć opublikowano projekty rozporządzeń – w tym najbardziej restrykcyjnego, które nazwano „narodową kwarantanną”, co oznacza po prostu powszechny zakaz wychodzenia z domu bez wyraźnych powodów, których listy jednak nie stworzono. To, co wiadomo (z grubsza – projekt rozporządzenia nie jest jeszcze gotowym aktem prawnym i doświadczenie uczy, że może się zmienić na 5 minut przed wejściem w życie) to jednak poluzowanie restrykcji już od najbliższej soboty 28 listopada. Poluzowanie w największym stopniu dotyczy handlu, a jeśli chodzi o kategorie osób – seniorów, którzy będą od soboty mogli, bez narażanie się na ukaranie wysoką grzywną, swobodnie wyjść z domu.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Koronawirus w Polsce: przemieszczanie się – jak jest, a jak będzie?

Obecnie ograniczeniom podlegają dzieci i młodzież w wieku do lat 16 – mogą przemieszczać się (w praktyce: przebywać poza domem w miejscach publicznych) w dni powszednie w godzinach 8-16 tylko pod opieką dorosłych, no chyba że idą do albo ze szkoły:

Małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

W nowym projekcie rozporządzenia zapis ten pozostaje właściwie bez zmian, poza tym że sztywne postanowienie „od poniedziałku do piątku” zastąpione zostaje ograniczeniem działającym wyłącznie w dniach „szkolnych”.

Do dnia 27 grudnia 2020 r., od poniedziałku do piątku w dniach, w których szkoły lub placówki oświatowe prowadzą zajęcia dydaktyczno-wychowawcze lub opiekuńcze, w godzinach 8.00–16.00, przemieszczanie się małoletnich do ukończenia 16. roku życia może się odbywać wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do miejsca zamieszkania.

Obecnie, do najbliższej soboty 28 listopada obowiązuje jeszcze areszt domowy nałożony na seniorów:

Osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą się przemieszczać wyłącznie w celu:

W nowym projekcie rozporządzenia tego zapisu (raczej nie traktowanego zbyt poważnie – także przez jego autorów) już nie ma.

Koronawirus w Polsce: kontrowersyjne ograniczenia w pojazdach bez zmian

Nie ma planów zmiany od najbliższej soboty 28 listopada limitów osób, które mogą podróżować środkami transportu publicznego: to 50% liczby miejsc siedzących albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących przy jednoczesnym pozostawieniu co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych. To jest jasne i przy każdym wejściu do autobusu czy tramwaju znajdziemy informację, ile osób może przebywać w środku. Liczyć nie musimy, ale jeśli kierowca nas wyprosi, nie ma miejsca na dyskusję.

Przeczytaj też:

W samochodach prywatnych i firmowych (chodzi o każdy pojazd, który nie jest publicznym środkiem transportu) nie ma obowiązku zakrywania ust i nosa i – zgodnie projektem rozporządzenia – tak ma pozostać do 27 grudnia.

Nie zmienia się też kuriozalny zapis o tym, że w minibusach 8- i 9-osobowych może być zajęta nie więcej niż połowa miejsc (czyli 4), chyba, że w aucie jadą osoby zamieszkujące wspólnie. Kuriozum polega na tym, że w mniejszych samochodach, 5-7 osobowych, może jechać więcej osób niż w dużym minibusie!

Pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Z konieczności autorzy tego pomysłu musieli wprowadzić mnóstwo wyjątków od zasady:

Ograniczenia, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, nie stosuje się w stosunku do pojazdów samochodowych:



Ograniczenia nie dotyczą też środków transportu specjalnego przeznaczonego do przewozu osób niepełnosprawnych.

Uwaga: w środkach transportu publicznego obowiązuje (i ma tak pozostać) obowiązek zakrywania ust i nosa, który nie dotyczy jednak dzieci do lat 5. Obowiązek „maseczkowy” obowiązuje też, i tak ma pozostać, podczas biegania i jazdy na rowerze. Zawody biegowe i rowerowe są zabronione.

A gdy wprowadzą kwarantannę...

… będzie można przemieszczać się tylko w ramach obowiązków służbowych, do kościoła, do sklepu czy do szkoły.

Do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie w celu:

1) wykonywania czynności zawodowych lub zadań służbowych, lub pozarolniczej działalności gospodarczej, lub prowadzenia działalności rolniczej lub prac w gospodarstwie rolnym, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

2) zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, w tym uzyskania opieki zdrowotnej lub psychologicznej, tej osoby, osoby jej najbliższej (...), a jeżeli osoba przemieszczająca się pozostaje we wspólnym pożyciu z inną osobą – także osoby najbliższej osobie pozostającej we wspólnym pożyciu, oraz zakupu towarów i usług z tym związanych;

3) wykonywania ochotniczo i bez wynagrodzenia świadczeń na rzecz przeciwdziałania skutkom COVID-19, w tym w ramach wolontariatu;

4) sprawowania lub uczestniczenia w sprawowaniu kultu religijnego, w tym czynności lub obrzędów religijnych;

5) dotarcia do szkoły, placówki oświatowej lub uczelni albo powrotu z nich do miejsca zamieszkania lub pobytu;

6) odbycia szkoleń i kursów, przystąpienia do egzaminów, testów lub kwalifikowania oraz udziału w ćwiczeniach (chodzi o całą listę szkoleń i egzaminów zawodowych – red.).

W pozostałych przepisach rozporządzenia związanego z „narodową kwarantanną” nie ma wielkich zmian, ale w praktyce wynikają one z ograniczeń w przemieszczaniu się.

W przypadku wprowadzenia kwarantanny – jak wynika z projektu rozporządzenia – pozostaną otwarte, oprócz sklepów spożywczych i drogerii, także myjnie, warsztaty samochodowe w tym wulkanizacyjne, ślusarskie, szewskie i m.in. krawieckie.

Autor Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków