Jak poinformował Sebastian Kowal z ZPT, zmiana zostaje wprowadzona w związku z nagminnymi nadużyciami pasażerów, którzy w ostatniej chwili tzn. w trakcie kontroli, dokonywali zakupu biletów w aplikacjach mobilnych.

"Kontrolerzy, zgłaszając kontrolę prowadzącemu tramwaj lub autobus poprzez swoją aplikację, będą także blokować aplikacje mobilne służące do sprzedaży biletów – nie będzie można poprzez nie kupić wtedy biletu na kontrolowany pojazd" — wyjaśnił Kowal.

Poinformował, że od 1 lipca zmieniają się zasady nabywania biletów do kasowania w aplikacjach mobilnych. Każda z aplikacji przy zakupie będzie wymagała od pasażera wpisania numeru bocznego autobusu bądź tramwaju, którym będzie się przemieszczał. Do końca miesiąca wszystkie pojazdy KMK zostaną zaopatrzone w dodatkowe naklejki z numerem taboru, umieszczone nad każdym kasownikiem w pojeździe.

W Krakowie podmiotem uprawnionym do kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej jest firma Rewizor. Kontrolerzy mogą wykonywać czynności zarówno w stroju służbowym jak i cywilnym; muszą posiadać identyfikator służbowy. Opłata za brak ważnego biletu normalnego wynosi 240 zł; może być obniżona w przypadku jej uiszczenia w terminie siedmiu dni od daty wystawienia wezwania do zapłaty.