Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Kuriozalny "patent" na zamrożone szyby. Po nim lakier w aucie szybko zapłacze

Kuriozalny "patent" na zamrożone szyby. Po nim lakier w aucie szybko zapłacze

Autor Tomasz Gdaniec
Tomasz Gdaniec

Internet jest pełen porad dla kierowców w sprawie domowych odmrażaczy i spryskiwaczy do szyb. Część patentów faktycznie ułatwia życie. Jednak pozostałe to dla auta gotowa katastrofa. Tak jest w przypadku porady dotyczącej tego, jak przygotować domowy odmrażacz do szyb. Powstała mikstura być może przyśpieszy skrobanie szronu, ale spowoduje też szkody, które mogą po czasie kosztować grube tysiące.

Kuriozalny "patent" na skrobanie szyb. Po nim lakier w aucie szybko zapłacze
Kuriozalny "patent" na skrobanie szyb. Po nim lakier w aucie szybko zapłaczeŹródło: Shutterstock / Anze Furlan
  • Porady dotyczące domowych odmrażaczy i spryskiwaczy do szyb są niebezpieczne dla naszego samochodu
  • Stosowanie domowych specyfików spowoduje szybsze starzenie się elementów gumowych i uszkodzenie blachy
  • Koszty naprawy takich uszkodzeń mogą być bardzo wysokie

Synoptycy prognozują na nadchodzący tydzień coraz większe spadki temperatur. Nocami może pojawić się nawet przymrozek. W praktyce oznacza to, że na osiedlowych parkingach zacznie rozbrzmiewać dźwięk skrobania oszronionych szyb. W internecie można natrafić na wiele porad, jak za pomocą domowych sposobów przyśpieszyć ten proces. Część z nich, jak ten z domowym odmrażaczem, czy płynem do spryskiwaczy, faktycznie jest skuteczna, ale może spowodować poważne problemy.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Zerknij: Pieszy myślał, że zawsze ma pierwszeństwo na przejściu. Trochę się pomylił

Domowy odmrażacz i spryskiwacz szybko zniszczy auto

Wśród internetowych porad dla kierowców pojawiła się wiadomość o "cudownym" domowym odmrażaczu do szyb. Kierując się nią, można samodzielnie przygotować płyn, który składa się m.in. z letniej wody oraz octu. Jak czytamy, istnieje też możliwość wykorzystania do tego soku po kiszonych ogórkach. Po zmieszaniu składników mamy nanieść płyn na szybę i chwilę odczekać, aby substancje czynne mogły zacząć pracować.

Jest to jedna z tych porad, których lepiej nie stosować. Traktowanie plastikowych, gumowych i metalowych części karoserii żrącymi środkami, które reagują z lakierem, trudno nazwać dobrym pomysłem.

Należy pamiętać, że takie roztwory osłabiają powłokę lakierniczą i powodują korozję metalu. Szczególnie niebezpieczny jest ocet, mający w sobie kwas octowy, który świetnie zbiera brud i nawet nadaje się do zmywania uporczywych zabrudzeń z lakieru, ale za każdym razem po takiej operacji należy bardzo dokładnie umyć czyszczony fragment, by ocet nie trawił powoli naszego lakieru. Ponadto wystarczy nawet mały odprysk, by ocet spowodował korozję. Woda po ogórkach zresztą także jest fatalnym pomysłem, bowiem znajduje się w niej dużo soli, a chyba każdy zdaje sobie sprawę, co robi sól z blachą.

Do tego takie roztwory niszczą też uszczelki. Ich uszkodzenie może spowodować dostawanie się wody do wnętrza i na ranty szyby, a przez to zaczną one powoli korodować.

Sprawdź: ITD miała pracowity początek tygodnia. Sześciu kierowców straciło prawa jazdy

Regularne używanie domowego spryskiwacza narazi na duże wydatki

Jak widać, wszystko sprowadza się do tego, że takie roztwory po prostu mogą przyspieszyć rdzewienie naszego samochodu i to w newralgicznym miejscu, obejmującym dach i słupki auta. Oczywiście, takie elementy można naprawić, ale nie jest to prosta operacja i na pewno nietania, a często może się okazać nieopłacalna.

Jeśli więc poszukujemy czegoś, co szybko odmrozi i wyczyści szybę, to nawet się nie zastanawiajmy nad tym, czy robić domowe mikstury i pójdźmy do sklepu. Tam są sprawdzone przez producentów środki, które są przeznaczone właśnie do samochodu. Dzięki temu mamy pewność, że za jakiś czas nie będziemy musieli szukać numeru do blacharza. Kilka złotych oszczędności nie jest warte takiego ryzyka.

Tomasz Gdaniec
Mateusz Pokorzyński
Mateusz Pokorzyński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków