Współpraca reklamowaTestujemy na paliwach
Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Pieszy myślał, że zawsze ma pierwszeństwo na przejściu. Trochę się pomylił

Pieszy myślał, że zawsze ma pierwszeństwo na przejściu. Trochę się pomylił

To prawda, że piesi na przejściach dla pieszych mają wiele przywilejów i w większości przypadków kierowcy muszą im ustępować. Są jednak od tej zasady wyjątki, o czym boleśnie przekonał się młody mężczyzna potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych w Otwocku. Fakt potrącenia postanowił zgłosić policji. Gdy funkcjonariusze dotarli na miejsce i ocenili sytuację, sięgnęli po bloczek mandatowy. Komenda opublikowała nagranie ze zdarzenia.

Potrącenie pieszego na przejściu czasem może skończyć się mandatem wystawionym pieszemu
Potrącenie pieszego na przejściu czasem może skończyć się mandatem wystawionym pieszemuŹródło: Auto Świat
  • Na przejściu dla pieszych kierowcy mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszym, którzy znajdują się na przejściu lub na nie wchodzą
  • Piesi na przejściu dla pieszych mają też obowiązki, ich pierwszeństwo wobec pojazdów nie jest bezwzględne

Kierowca, widząc pieszych zbliżających się do przejścia, grzecznie zatrzymał się, aby ich przepuścić. Gdy przeszli, ruszył. W tym momencie na przejściu pojawił się jeszcze jeden człowiek. Kierowca nie miał czasu na reakcję i stało się, co się stać musiało: pieszy wpadł na maskę, odbił się od samochodu i boleśnie upadł, uderzając w asfalt tym miejscem, które znajduje się poniżej pleców. Wstał, wściekle uderzył w lusterko samochodu, kierowca ruszył i… w tym momencie nagranie się urywa.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Wygląda na to, że pieszy odszedł w swoją stronę, a kierowca go nie zatrzymywał i też odjechał. Tymczasem pieszy postanowił zgłosić policji potrącenie przez samochód. Być może miał nadzieję na odszkodowanie, a może po prostu chciał, aby kierowca został ukarany.

Przejście było monitorowane, a przebieg zdarzenia nie pozostawiał wątpliwości

Gdy funkcjonariusze przybyli na miejsce, od razu zauważyli, że przejście jest monitorowane. W takiej sytuacji proszą oni dyżurnego w centrum monitoringu o sprawdzenie, czy kamery nagrały zdarzenie, o którym mówi świadek czy poszkodowany. Mieli szczęście, a najwięcej szczęścia miał kierowca samochodu: wszystko się nagrało. Na nagraniu widać, że pieszy wbiegł na przejście prosto pod ruszający samochód. I tak dobrze, że auto nie zdążyło się rozpędzić. Pomimo to pieszy był przekonany, że wina leży po stronie kierowcy.

Policjanci wytłumaczyli mu, że pieszy na przejściu ma także obowiązki i obowiązują go pewne zakazy. Nie wolno na przykład wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych.

Mandat dla pieszego w takiej sytuacji nie musi być wysoki, ale przesądza, iż to on zawinił. Dodatkową konsekwencją w takiej sytuacji jest obowiązek naprawienia szkód, jakich doznał właściciel samochodu – o ile właściciel auta tego zażąda.

Jakie są prawa i obowiązki pieszego na przejściu dla pieszych?

Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem. Pieszy wchodzący na przejście dla pieszych ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Co oznacza, że kierujący pojazdami innymi niż tramwaj (samochodami, motocyklami, ale i rowerami), mają obowiązek ustąpić pierwszeństwa pieszemu już w chwili, gdy ten wchodzi na przejście. Motorniczy tramwajów nie mają możliwości zatrzymania ciężkich pojazdów "w miejscu", a zatem przepis mówi o obowiązku ustępowania pierwszeństwa tylko tym pieszym, którzy już są na przejściu dla pieszych.

Ale to nie znaczy, że pieszy może być "święta krową" wobec pojazdów innych niż tramwaj, a kierowca cudotwórcą. Nie zawsze da się samochód zatrzymać w miejscu i zareagować w ułamku sekundy. Są granice, co przepisy biorą pod uwagę.

Pieszy wchodzący na jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko albo przechodzący przez te części drogi jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych.

Zabrania się:

1) wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów:>

a) bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,

b) spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

2) przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

3) zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;

4) przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;

(...)

8) korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Maciej Brzeziński
Maciej Brzeziński
Dziennikarz AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków