- Inspektorzy ITD odebrali prawa jazdy sześciu kierowcom naruszającym przepisy dotyczące czasu pracy
- Kierowcy albo korzystali z cudzych kart do tachografu, albo stosowali sztuczki (np. magnes) pozwalające na manipulowanie rejestrowanymi danymi
- Firmy przewozowe zostaną ukarane dotkliwymi karami finansowymi. Dwóch kierowców ma poważne problemy nie tylko z ITD, ale też z policją
Wszyscy kierujący poddani kontroli inspektorów ITD rażąco naruszyli przepisy dotyczące czasu pracy. Piątka została przyłapana na korzystaniu z cudzych kart do tachografu, szósty mężczyzna stosował zaś magnes pozwalający mu na manipulowanie danymi urządzenia rejestrującego czas pracy i odpoczynku.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideoInspektorzy ITD musieli odebrać kierowcom prawa jazdy
Nieuczciwi kierowcy ciężarówek natychmiast poznali dotkliwe konsekwencje. Opisane powyżej naruszenia są na tyle poważne, że nie wystarczyło ukaranie mężczyzn mandatami. Oprócz tego każdy z nich przez trzy miesiące przymusowo odpocznie od pracy – ich prawa jazdy zostały zawieszone na ten okres.
Kierowcy musieli także oddać inspektorom karty tachograficzne, a wobec przewoźników, dla których pracują, zostały wszczęte postępowania administracyjne. Te zakończą się dotkliwymi karami finansowymi.
Najpoważniejsze konsekwencje grożą mężczyźnie, który stosował magnes. "Z powodu ingerencji także w prawidłowość pomiaru drogomierza pojazdu [kierowca] został przekazany do dalszych czynności funkcjonariuszom policji" – przekazali lubuscy inspektorzy ITD.
ITD: tachografowej epopei ciąg dalszy
To nie koniec stwierdzonych w ostatnim czasie problemów z tachografami. Pod koniec października fałszerza złowili też funkcjonariusze warmińsko-mazurskiego oddziału ITD. Podczas kontroli na obwodnicy Olsztyna (S16) trafili na kierowcę, który manipulował czasem pracy zapisywanym przez urządzenie zamontowane w tureckiej ciężarówce.
Wnikliwa kontrola ujawniła, że w pojeździe zainstalowano niedozwolony wyłącznik, który fałszował dane tachografu. Wymagało to natychmiastowej reakcji – pojazd ciężarowy skierowano do serwisu w celu zainstalowania urządzenia zgodnego z przepisami. W tym przypadku konieczne były też interwencja policji i wszczęcie postępowania administracyjnego wobec firmy.
Oszustwa związane z tachografami to poważne wykroczenia, które nie tylko doprowadzają do nieuczciwej konkurencji, ale też zagrażają bezpieczeństwu na drogach – czas pracy kierowcy kontrolowany jest nie bez powodu. To dlatego ITD nieustannie wyłapuje oszustów i sięga po wszelkie niezbędne środki.