• Nowa, elastyczna powłoka powstała na bazie skrobi kukurydzianej
  • Materiał może samoczynnie usunąć drobne zarysowania po zapewnieniu odpowiedniej temperatury
  • Do podgrzania wystarczy zwykła suszarka do włosów

Nieskazitelny lakier? Niestety to zwykle tylko marzenie. Jeśli nadwozie samochodu nie jest pokryte żadną powłoką ochronną, to zwykle dość szybko pojawiają się pierwsze rysy i ubytki lakieru. Wystarczy przejechać się za ciężarówką wzbudzającą ogromne tumany kurzu, by wystawić lakier na szwank. Niekiedy wystarczy także jedna wizyta na parkingu pod supermarketem, by na drzwiach znaleźć ślady po kontakcie z takimi przedmiotami jak klucze, guziki odzieży, damskie torebki czy wózki na zakupy. Innymi słowy – koszmar dla niejednego właściciela samochodu.

Niewykluczone jednak, że powyższe historie wreszcie kiedyś pójdą w zapomnienie. Wszystko za sprawą nowego rozwiązania dla branży lakierniczej i przemysłu motoryzacyjnego. Naukowcy z niemieckiego instytutu INM (placówka zajmująca się badaniami nowych materiałów takich jak m.in. nanokompozyty) z Saarbrucken opracowali nowy rodzaj powłoki lakierniczej, o zdolnościach do samoczynnego naprawiania drobnych ubytków.

Naukowcy przekonują, że powierzchnie niewielkie rysy nie stanowią już problemu. Nowy lakier (ma pełnić rolę finalnej warstwy) z powłoką na bazie skrobi kukurydzianej może samoczynnie naprawiać się na skutek działania ciepła. Dzięki molekułom w kształcie pierścienia materiał ma być na tyle elastyczny (użyto porównania do damskiej pończochy), by kompensować wszelkie drobne zadrapania.

Wszelkie mikro-zarysowania można usunąć w ciągu jednej minuty. Wystarczy tylko uzyskać temperaturę ok 100 stopni Celsjusza. W praktyce oznacza to tyle, że już zwyczajna suszarka do włosów powinna być wystarczającym narzędziem do tego, aby stworzyć odpowiednie warunki do samoczynnej naprawy warstwy lakieru.

Naukowcy z INM pracują nie tylko nad samym lakierem. Obecnie trwają już prace nad rozpoczęciem badań na większą skalę, by stworzyć podstawę do rozpoczęcia produkcji ciekawego lakieru.