• SOP poszukuje nowych, 7-osobowych samochodów osobowych
  • Pojazdy powinny być wyposażone w silniki o mocy minimum 190 KM oraz w automatyczną skrzynię biegów z funkcją ręcznej zmiany przełożeń
  • Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Dealer Mercedesa z Poznania zaoferował Mercedesy Klasy V (wersja V 250d) w cenie 1 113 838,80 zł

Służba Ochrony Państwa konsekwentnie powiększa swoją flotę samochodów. W tym roku rozpisano wiele przetargów na dostawy ściśle określonych aut. Na liście zamówień są m.in. samochody osobowe z silnikami o mocy ok 150 KM, duże reprezentacyjne limuzyny czy autobus. To jednak nie koniec. Ponad milion złotych (a ściślej 1 098 928 zł) zarezerwowano na 4 duże pojazdy typu van.

SOP poszukuje bowiem nowych samochodów osobowych powyżej 5 miejsc (a dokładniej – 7 miejscowych). W specyfikacji istotnych warunków zamówienia określono, że pojazdy powinny być wyposażone w silniki o mocy min. 140 kW (ponad 190 KM) oraz automatyczną skrzynię biegów z funkcją ręcznej zmiany przełożeń. Sprecyzowano także wymogi co do nadwozia. Minimalne parametry jakie powinno spełniać auto to długość 5,3 m, szerokość 1,9 m, wysokość 1,9 m oraz rozstaw osi 3,4 m.

Nie zabrakło także ściśle określonych wymogów dotyczących wyposażenia samochodu. Na liście znalazły się m.in. takie elementy jak automatyczna zmiana świateł z dziennych na mijania, przyciemniane tylne szyby, tylna wycieraczka, lusterko samościemniające, wielofunkcyjna kierownica, centralny zamek, czujniki parkowania, tempomat, światła przednie i tylne LED, radio z zestawem głośnomówiącym oraz czytnikiem kart pamięci lub wejściem USB. Nie zapomniano o komforcie dla kierowcy. Fotel powinien być bowiem wyposażony w podłokietniki oraz regulację wysokości i podparcia odcinka lędźwiowego.

Kryteria oceny samochodu są dość proste. SOP w przeciwieństwie np. do Sądu Najwyższego nie zwraca uwagi na kwestie związane z ekologią i emisją spalin. W przypadku zakupu vanów pod uwagę brana jest cena (60 proc. wagi) oraz gwarancja (40 proc.).

Mimo że do wydania jest ponad milion złotych, to kolejka chętnych jest zadziwiająco krótka. Do przetargu zgłosiła się tylko jedna firma. Dealer Mercedesa z Poznania zaoferował Mercedesy Klasy V (wersja V 250d) w cenie 1 113 838,80 zł wraz z 60 miesięczną gwarancją. Budżet zatem przekroczono nieznacznie, co oznacza jedno – Mercedes ma spore szanse na zwycięstwo. We wcześniejszych przetargach (np. na zakup KIA Optima), SOP zwykle powiększał budżet i zamawiał oferowane pojazdy. Czy tym razem będzie wyjątek?