- Kierowcy z prawem jazdy kategorii B od co najmniej trzech lat mogą jeździć motocyklami do 125 ccm bez dodatkowych egzaminów
- Motocykle i skutery do 125 ccm muszą spełniać warunki techniczne, m.in. ograniczoną moc i odpowiedni stosunek mocy do masy
- Od 2018 r. możliwe jest prowadzenie trójkołowych motocykli z homologacją L5e bez ograniczeń pojemności lub mocy silnika
Kilka lat temu wprowadzono przepisy, w myśl których kierowcy z prawem jazdy kategorii B mogą bez dodatkowych egzaminów prowadzić motocykle z silnikami do 125 ccm. Wiele osób skusiło to rozwiązanie prawne. Poza tym poruszanie się takim pojazdem to znakomity sposób na miejskie korki — szybki i ekonomiczny. Za czasem jednak na pewno u wielu kierowców 125-ek pojawiła się chęć przesiadki na mocniejszą maszynę z większym silnikiem, ale część zarzuciła ten pomysł, bo wymagałoby to zdobycia prawa jazdy kategorii A.
Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo- Przeczytaj także: Supertrudny quiz o motocyklach i motorowerach z PRL-u. Pamiętasz motorynkę, Komara czy WSK-ę?
Jak legalnie jeździć motocyklem z prawem jazdy kategorii B?
Zgodnie ze zmianami w prawie, które weszły w życie w 2015 r. kierowcy, którzy mają prawo jazdy kat. B, mogą legalnie, czyli bez przechodzenia żadnych kursów, czy zdawania kolejnych egzaminów, mogą prowadzić motocykle i skutery do 125 ccm. Jedynym warunkiem, aby móc to robić jest posiadanie prawa jazdy kat. B od co najmniej trzech lat.
Warto też pamiętać, że z kategorią B również można prowadzić motorowery i skutery klasy 50 ccm, których prędkość maksymalna nie przekracza 45 km na godz. Nie ma tu dodatkowych wymagań dotyczących wieku kierującego. Jednoślady o większej pojemności lub prędkości są już traktowane jako motocykle
Jakie motocykle 125 ccm można prowadzić z kategorią B?
W powszechnej opinii jedynym ograniczeniem w prowadzeniu motocykli i skuterów z kategorią B prawa jazdy jest ich pojemność — do 125 ccm.
Nie jest to jednak prawda. Owszem pojemność silnika jest tutaj ograniczeniem, ale niejedynym.
Motocykle i skutery, którymi można legalnie jeździć z prawem jazdy kategorii B, są obwarowane trzema zasadami:
- pojemność skokowa silnika nie może przekraczać 125 ccm;
- moc maksymalna musi być niższa niż 11 kW (15 KM);
- stosunek mocy do masy nie może przekraczać 0,1 kW/kg, co oznacza, że przy mocy 11 kW motocykl nie może ważyć mniej niż 110 kg.
Ile lat trzeba mieć, by prowadzić motocykl z prawem jazdy kat. B?
Przepisy jasno mówią, że aby legalnie prowadzić motocykl lub skuter, dysponując prawem jazdy kat. B, oprócz warunków technicznych tego pojazdu, wspomnianych powyżej, trzeba prawo jazdy (kategorii B) mieć od co najmniej trzech lat. W praktyce oznacza to, że najwcześniej można to zrobić w wieku 21 lat, zakładając, że prawo jazdy kategorii B uzyskało się w wieku 18 lat.
Jakie motocykle można prowadzić z prawem jazdy kat. B?
Kryteria dla motocykli, które można prowadzić (mając prawo jazdy lat. B od co najmniej trzech lat) wymienione wyżej sprawiają, że większość dostępnych na rynku motocykli czy skuterów 125 można legalnie prowadzić, dysponując prawem jazdy kat. B.
Wśród używanych pojazdów mogą zdarzyć się jednak takie, których parametry przekraczają przepisy. Warto mieć to na uwadze, kupując maszynę z rynku wtórnego. Inaczej narazić się można na konsekwencje prawne.
Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że przepisy z 2015 r. to nie wszystkie, które obowiązują kierowców z prawem jazdy kat. B. Od grudnia 2018 r. posiadacze takiego prawa jazdy mogą prowadzić również motocykle o większej pojemności.
W nowelizacji przepisów, która weszła w życie w 2018 r., pojawił się zapis umożliwiający prowadzić również trójkołowe motocykle, i to bez ograniczeń co do pojemności czy mocy silnika.
Jedynym warunkiem, aby móc je legalnie prowadzić z prawem jazdy at. B jest, by pojazd posiadał homologację L5e i spełniał jej wymagania techniczne.
Wytyczne homologacji L5e wspominają, że przynajmniej dwa z trzech kół muszą być umieszczone w jednej osi (przedniej lub tylnej). Dodatkowo ich rozstaw nie może być mniejszy niż 460 mm.