Alonso wybudował swoje muzeum i tor w hiszpańskim Oviedo. Okazuje się, że 40-letni Hiszpan zdążył już zgromadzić tak dużo eksponatów, że aktualnie obiekt jest rozbudowywany. Kolekcja dwukrotnego mistrza świata F1 składa się z eksponatów nie tylko z bogatej kariery w Formule 1, ale także WEC, Rajdu Dakar oraz z innych motorsportowych imprez.

Najnowszym eksponatem w kolekcji Alonso jest dakarowa Toyota Hilux, którą w 2020 r. startował w najtrudniejszym rajdzie cross-country. Samochód okazał się szczęśliwy dla kierowcy, bo udało mu się ukończyć zawody na 13. miejscu – najwyższym wśród debiutantów. Fernando Alonso na tyle złapał bakcyla Dakaru, że już zapowiedział, że być może wróci jeszcze na pustynne trasy.

Toyota z Rajdu Dakar

Dakarówka Hiszpana została zbudowana na Toyocie Hilux, ale tak naprawdę ma z nią niewiele wspólnego. Rajdowy Hilux jest szerszy, krótszy, ma wyższy prześwit i mniejszy rozstaw osi od swojego drogowego odpowiednika. Ma też niższą masę – 1850 kg wobec 2095 kg w przypadku odmiany cywilnej. Auto rajdowe otrzymało również ogromny, 520-litrowy zbiornik paliwa.

Przygotowany przez Toyota GAZOO Racing Hilux, którym wystartował Alonso, napędza pięciolitrowy silnik V8, który wytwarza 325 KM mocy i 620 Nm momentu obrotowego. Samochód wyposażony jest w sześciobiegową skrzynię sekwencyjną, a także przedni, centralny i tylny mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu. Auto otrzymało ponadto potężne sprężyny z przodu i z tyłu z amortyzatorami firmy Reiger oraz 16-calowe obręcze z terenowymi oponami.

Inne auta z muzeum Alonso

Toyota Hilux nie jest jedynym autem, a także nie jedyną Toyotą w zbiorach muzeum Alonso. W Oviedo znajduje się już prototyp TS0050 HYBRID, którym Hiszpan w latach 2019-2020 zdobył mistrzostwo świata w wyścigach długodystansowych oraz wygrał dwie edycje wyścigu 24 Hours of Le Mans. Museo y Circuito Fernando Alonso, czyli Muzeum i Tor Fernando Alonso, jest właśnie rozbudowywany, aby móc pomieścić coraz większą kolekcję kierowcy, bo, jak już wspominaliśmy, obok eksponatów z długiej kariery w Formule 1 są też pamiątki z seri WEC, Rajdu Dakar oraz innych licznych motorsportowych imprez, w których Alonso brał udział.