18-kilometrowy most ma dla Putina szczególne znaczenie. Pokazał to, doglądając jego budowy, a później uczestnicząc w jego otwarciu w 2018 r. Teraz Putin ponownie zawitał na moście w towarzystwie wicepremiera Marata Husnullina. Prezydent Rosji siadł za kierownicą mercedesa i przejechał po moście łączącym Półwysep Krymski z rosyjskim Krajem Krasnodarskim. Wizyta miała propagandowy wymiar.

Zobacz także: Ukraińcy w błyskawicznym tempie odbudowują drogi zniszczone rakietami [ZDJĘCIA]

Władimir Putin za kierownicą

"Głowa państwa dokonała inspekcji przebudowanego odcinka drogi" — czytamy na oficjalnej stronie internetowej Kremla. Z kolei z relacji Reutersa wynika, że Putin zadawał pytania dotyczące eksplozji mostu. "Jedziemy po prawej stronie" — mówił, przejeżdżając przez most. "Lewa strona mostu, jak rozumiem, jest w stanie roboczym, ale mimo to wymaga dokończenia. Nie ucierpiał dużo, ale musimy doprowadzić go do idealnego stanu" — ocenił.

Rosyjska agencja RIA Novosti opublikowała krótki film, opatrzony logo Kremla, na którym widać Władimira Putina prowadzącego SUV-a marki Mercedes. Pokazał go też doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. "Myślicie, że naprawdę tam był?" — zapytał na Twitterze.

Na zdjęciach widać, że Putin postanowił też przejść się po moście, by ocenić wciąż widoczne zniszczenia.

Putin na moście Krymskim
Putin na moście Krymskim
Putin na moście Krymskim
Putin na moście Krymskim

Eksplozja na moście Krymskim

Do wybuchu na moście Krymskim doszło 8 października 2022 r. dzień po 70. urodzinach Putina. Rosja za eksplozję obwinia Ukrainę, jednak ukraiński wywiad wojskowy nigdy nie przyznał się do dokonania ataku.

Eksplozja zniszczyła odcinek mostu drogowego, czasowo wstrzymując ruch przez Cieśninę Kerczeńską. Na początku listopada brytyjskie ministerstwo obrony podało, że most Krymski nie zostanie w pełni naprawiony aż do września 2023 r. Oznacza to dla Rosji duże trudności w transporcie wojsk i sprzętu na Krym i południową Ukrainę.

Źródło: Reuters, kremlin.ru, Twitter