W tym roku listę 100 najbogatszych Polaków 2015 ponownie otwiera Jan Kulczyk, którego majątek jest aktualnie wyceniany na 15,1 miliarda złotych. Bez niespodzianek obyło się także na miejscu drugim - te należy bowiem do medialnego magnata Zygmunta Solorza-Żaka, który na przestrzeni ostatniego roku zwiększył swój majątek do 11,9 mld zł i stale dąży do tego, by zaoferować Polakom kompletny zestaw usług dla domu. Pierwszą trójkę zamyka w tym roku Michał Sołowow, człowiek z prawie ośmioma miliardami złotych w aktywach i utytułowany kierowca rajdowy.

Wszyscy bohaterowie tegorocznej listy „Forbesa” zgromadzili majątek wart 115,9 mld złotych. To o 15 proc. więcej niż rok temu. O 30 mln złotych wzrosła również granica, którą trzeba było pokonać, aby znaleźć się w zestawieniu.

Zobacz pełną listę najbogatszych Polaków na stronie http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/.

Nr 3: Michał Sołowow (7,7 mld zł). Sołowow, po roku spędzonym na pozycji 4. powrócił na podium z planami wprowadzenia swojego chemicznego biznesu na globalny rynek. Ten miliarder to doświadczony i utalentowany kierowca rajdowy (wielokrotny v-ce Mistrz Europy i v-ce Mistrz Polski). 2015 rok zaczął się dla niego jednak pechowo - od wypadku na ośnieżonej trasie Rajdu Szwecji.

Magazyn "Forbes" opublikował tegoroczne wydanie rankingu 100 najbogatszych Polaków. Na liście ponownie nie brakuje osób, które związane są z branżą motoryzacyjną

Nr 6: Wieczesław Smołokowski/Grzegorz Jankilewicz (2 x 3,7 mld zł). Wspólnicy zbili fortunę w latach 90. na handlu ropą, byli partnerami polskich gigantów paliwowych, prowadząc firmę J&S. Obecnie handlują ropą na skalę globalną wraz ze wspólnikami w Mercuria Group.

Nr 20: Solange i Krzysztof Olszewscy (1 mld zł). Twórcy Solaris Bus and Coach są jedną z ikon polskiego sukcesu gospodarczego. Od 1996 roku firma wyprodukowała ponad 11 tys. pojazdów, i z roku na rok bije kolejne rekordy sprzedaży.

Nr 25: Krzysztof Oleksowicz (920 mln zł). Oleksowicz to współzałożyciel, członek zarządu (a przez 20 lat prezes) i główny akcjonariusz Inter Carsu, importera oraz dystrybutora części zamiennych do samochodów osobowych i ciężarowych. Krzysztof Oleksowicz posiada licencję rajdową i ma na koncie starty w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na liście „Forbesa” znajduje się także jego wspólnik, Andrzej Oliszewski (92. miejsce).

Nr 34: Sobiesław Zasada (645 mln zł). Jako były kierowca rajdowy, Sobiesław Zasada chętnie angażuje się w biznesy powiązane z motoryzacją: sprzedaż samochodów i części zamiennych oraz usługi transportowe. Jego inwestycją jest też Sobiesław Zasada Centrum - nowoczesne centrum szkolenia kierowców

Nr 46: Zygfryd Żurawski, Tomasz Zaboklicki, Zenon Duszyński (3 x po 560 mln zł): na 46. miejscu na liście ex aequo znalazło się troje wspólników z bydgoskiej firmy Pesa, produkującej pojazdy szynowe.

Nr 92: Mariusz Książek (270 mlz zł). Twórca utworzonej w 1996 roku spółki deweloperskiej Marvipol działa również w branży motoryzacyjnej. Grupa zajmuje się sprzedażą aut marki Jaguar, Land Rover, Aston Martin, należy do niej także sieć myjni Robo Wash Center.

Nr 97: Artur Toronowski (250 mln zł). Rodzinna firma Toronowskiego - Citronex - przede wszystkim jest gigantem na rynku sprzedaży owoców i warzyw, ale zajmuje się też transportem, prowadzi stacje paliw i trzy hotele Picaro, przy autostradach A4 i A2.

Zobacz pełną listę najbogatszych Polaków na stronie http://100najbogatszychpolakow.forbes.pl/.