Auto Świat > Wiadomości > Aktualności > Wybrali najlepsze i najgorsze marki samochodów. Nowy Ranking Consumer Reports

Wybrali najlepsze i najgorsze marki samochodów. Nowy Ranking Consumer Reports

Przeróżne rankingi niezawodności, awaryjności i satysfakcji kierowców nigdy nie są idealne, ale można wyciągnąć z nich sporo przydatnych informacji. Zwłaszcza jeśli ktoś szuka nowego samochodu. Jednym z ciekawszych rankingów jest Consumer Reports, w którym pod uwagę brane jest 300 tys. aut, a twórcy pochodzą do tematu bardzo szeroko. Jak wypadli producenci w najnowszej edycji? Powody do zadowolenia mają Japończycy.

Subaru Crosstrek
Subaru CrosstrekŹródło: Auto Świat / Mateusz Pokorzyński
  • Ranking Consumer Reports to jeden z najpopularniejszych zestawień tego typu na świecie. To badanie z rynku amerykańskiego, w którym pod lupę wzięto aż 300 tys. samochodów przeróżnych marek. Auta oceniane są w skali od 0 do 100 punktów
  • Najlepszy wynik w najnowszej edycji CR to 68 punktów, a zwycięzcą okazała się marka z Japonii. I wcale nie Lexus czy Toyota, choć te także wskoczyły na podium
  • Tradycyjnie najmocniej oberwało się markom amerykańskim. Z producentów, którzy cieszą się popularnością w Polsce, nisko wylądowały Jeep, Tesla i Volkswagen

Raporty Consumer Reports kompleksowo analizują najważniejsze aspekty każdego produktu i od lat pomagają milionom klientów w decyzjach zakupowych. W aktualnej bazie danych niezależnej organizacji jest ponad 300 tysięcy samochodów z lat 2020-2024, których użytkownicy zgłosili problemy z ostatnich 12 miesięcy. Badanie dotyczy oczywiście rynku amerykańskiego, ale w dobie globalizacji większość marek jest dostępna także w Polsce.

Dalszy ciąg artykułu pod materiałem wideo

Najlepsze i najgorsze marki motoryzacyjne. Ranking Consumer Reports

W najnowszym rankingu Consumer Reports uwzględniono 22 marki. Większość z nich jest również obecna na polskim rynku, choć znajdziemy też amerykańskie ciekawostki. Pierwsza dziesiątka jest zdominowana przez producentów z Japonii. W rankingu bardzo dobrze wypadły także marki koreańskie. Honoru europejskiej motoryzacji bronią Audi oraz Mercedes.

Tradycyjnie w CR oberwało się mocno amerykańskim markom, które zawsze wypadają w nim źle. Dół okupują Rivian, Cadillac i GMC. Zwłaszcza ten pierwszy zalazł za skórę kierowcą. Niemców niepokoić może być tak niska ocena Volkswagena na kluczowym rynku.

  1. Subaru - 68 punktów
  2. Lexus - 65
  3. Toyota - 62
  4. Honda - 59
  5. Acura - 55
  6. Mazda - 55
  7. Audi - 53
  8. BMW - 53
  9. Kia - 51
  10. Hyundai - 50
  11. Buick - 48
  12. Nissan - 48
  13. Ford - 44
  14. Genesis - 40
  15. Volvo - 38
  16. Chevrolet - 37
  17. Tesla - 36
  18. Volkswagen - 34
  19. Jeep - 33
  20. GMC - 33
  21. Cadillac - 27
  22. Rivian

Co ciekawe, Amerykanie nie robią swojego rankingu. W najnowszej odsłonie otwarcie przyznali, że na liście brakuje sporu producentów. Dlaczego? Twórcy przyznają, że nie mieli wystarczających danych, żeby w tej edycji rzetelnie ocenić: Alfę Romeo, Chryslera, Dodge'a, Fiata, Infiniti, Jaguara, Land Rovera, Lincolna, Lucida, Maserati, Mercedesa, MINI, Mitsubishi, Polestara, Porsche oraz Rama.

Przeczytaj także: Za 100 tys. zł lepiej kupić prawie nową Skodę Kodiaq czy trochę starsze Volvo XC90?

Nowa Toyota Land Cruiser
Nowa Toyota Land CruiserŹródło: Toyota

Jak powstaje ranking Consumer Reports? Ponad 300 tys. samochodów

W badaniu wzięło udział ponad 300 tys. samochodów, obejmujących modele z lat 2000-2024, a nawet niektóre z rocznika 2025, które zadebiutowały na tyle wcześnie, by znaleźć się w zestawieniu. Badanie skupiło się na 20 różnych problemach, które mogą wystąpić w pojazdach. Wśród nich były zarówno drobne niedogodności, jak piszczące hamulce czy uszkodzenia wykończenia wnętrza, jak i poważniejsze kwestie mogące generować wysokie koszty, na przykład związane z silnikami, skrzyniami biegów oraz bateriami i systemami ładowania w pojazdach elektrycznych, szczególnie te niepokryte gwarancją.

Aby ocenić niezawodność, Consumer Reports przydzielała punkty od 1 do 100, biorąc pod uwagę wagę każdego typu problemu. Ostateczny wynik pojazdu kształtowany jest nie tylko przez przewidywaną niezawodność, ale również przez dane zebrane podczas testów na torze, opinie właścicieli oraz informacje o bezpieczeństwie. Wszystkie te elementy są łączone, aby stworzyć wiarygodny obraz niezawodności każdego pojazdu.

Filip Trusz
Filip Trusz
Zastępca Redaktora Naczelnego AutoŚwiat.pl
Pokaż listę wszystkich publikacji
materiał promocyjny

Sprawdź nr VIN za darmo

Zanim kupisz auto, poznaj jego przeszłość i sprawdź, czy nie jest kradziony lub po wypadku

Numer VIN powinien mieć 17 znaków