To wynika z raportu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Według niego statystycznie największe zagrożenie sprawiają kierowcy w wieku od 31 do 35 roku życia w Skodzie, którzy podróżują po drogach Mazowsza.

Jest jednak i dobra wiadomość – szkód w tym roku było mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego. Na 100 ubezpieczonych pojazdów – zgłoszono do ubezpieczyciela 3,2 szkody. Przed rokiem, w I kwartale 2016 roku, częstość szkód w ubezpieczeniach OC wynosiła 3,4 proc.

Według danych podanych przez UFG, statystycznie najbezpieczniej jest na drogach województw: świętokrzyskiego (2,4 proc.), podkarpackiego (2,4 proc.) i lubelskiego (2,2 proc.). Dla porównania na Mazowszu w I kwartale szkody do ubezpieczyli zglosiło 3,9 proc. właścicieli zarejestrowanych tam pojazdów.

Co ciekawe, ale najwięcej wypadków nie powodują, jak to dotąd się przyjmowało, młodzi kierowcy, ale osoby w wieku 31 - 35 lat, jeżdżący autami marek: Skoda, Ford, Toyota i Peugeot.

Jest mniej wypadków, czy mniej zgłoszeń?

– Za wcześnie jest by prognozować, czy ten nieznaczny spadek przekształci się w stały trend czy to tylko jednorazowa aberracja – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Niższa częstość szkód może być – wobec informacji o rosnących cenach polis - efektem niezgłaszania drobnych szkód w obawie przed utratą zniżek w ubezpieczeniu OC. Jeżeli jednak powyższy trend spadku częstości szkód utrzyma się - będzie to dowód, że ceny komunikacyjnego OC nie zależą bezpośrednio od poprawy bezpieczeństwa na drogach, ale od coraz wyższych wypłat odszkodowań z tych polis – dodaje.

Dla przypomnienia, z informacji UFG wynika, że między I kwartałem 2017 i I kwartałem 2016 roku liczba wypadków drogowych spadła o 12 procent, podobnie jak liczba rannych (o 9 proc.) oraz zabitych (spadek o blisko 15 procent). Stało się tak, mimo jednoczesnego wzrostu liczby pojazdów na drogach (liczba aktywnych polis OC skoczyła z 22,1 do 23,2 mln sztuk). A mimo to – średnia składka za OC wzrosła w tym okresie o 29 procent. Dlaczego? Ostatnie opracowanie Komisji Nadzoru Finansowego pokazuje, że suma wypłacanych odszkodowań z komunikacyjnych ubezpieczeń OC rośnie systematycznie od pięciu lat (2012/2016) – z 5,4 mld złotych do blisko 8 mld złotych.