Kia Lotos Race 2011 da szansę tysiącom pasjonatów sportów motorowych na znalezienie swojej drogi do kariery za kierownicą wyścigowego samochodu. Pod okiem profesjonalistów Kia Motors Polska wyszkoli, a następnie wybierze najlepszego kierowców, który otrzyma kluczyki do Kia Picanto przygotowanego do startów w markowym pucharze Kia. Kia dała się już poznać się jako firma stawiająca przed sobą śmiałe cele które z determinacją i powodzeniem następnie realizuje. Takim pomysłem było m.in. promowanie się za pośrednictwem sportu samochodowego i zorganizowanie dwóch wyścigowych pucharów, które na przestrzeni pięciu lat, w sposób spektakularny odniosły sukces.

W ubiegłym roku, podczas ostatniego sezonu markowych zmagań uczestników Kia Lotos Cup na krajowych i europejskich torach, organizator zapowiedział, że już w 2012 r. ponownie wystartuje puchar Kia. Młodzi kierowcy znów będą mogli wejść w świat wyścigów, tym razem zasiadając za kierownicami najnowszych Picanto. Ale obecny rok absolutnie nie mógł pozostać nienaznaczony obecnością KMP w popularyzacji sportu motorowego, bezpieczeństwa w ruchu drogowym i stwarzaniu szans młodym, ambitnym ludziom, chcącym rozpocząć swoją wyścigową przygodę.

Kia Lotos Race to unikatowy i bezprecedensowy projekt w naszym kraju, mający na celu znalezienie wśród amatorów młodych talentów kierownicy oraz danie najlepszemu z nich możliwość startu w pucharze Kia Picanto 2012. Jedynymi warunkami uczestnictwa w tym autorskim projekcie jest wiek od 16 do 25 lat i chęć zmierzenia swych sił w konfrontacji z najlepszymi za kierownicami nowych Kia Picanto. Aby jednak sięgnąć po wymarzoną nagrodę, trzeba wygrać swój pierwszy w karierze i być może najtrudniejszy wyścig.

Ta rywalizacja o tytuł najlepszego rozpoczyna się na stronach internetowych, gdzie zainteresowani dokonują rejestracji i sprawdzają swoje podstawowe umiejętności oraz wiedzę na temat sportów motorowych. Przygotowano dla nich zadania językowe związane ze światem wyścigów, pytania dotyczące wiedzy teoretycznej i praktycznej oraz testy. Następnie przychodzi czas na zajęcia praktyczne za kierownicami gokartów.

Karting od lat jest doskonałą szkołą i niezwykle istotnym stopniem w karierze wielu mistrzów kierownicy. Jeśli więc nasz adept okaże się szybki prowadząc gokart na którymś z 21 wyselekcjonowanych torów w kraju, ma szansę awansować do jednego z sześciu kartingowych finałów w których łącznie wystartuje ponad 200 zawodników. Będzie musiał zmierzyć się już w bezpośredniej konfrontacji ze swoimi rywalami, uczestnicząc w profesjonalnie przygotowanym wyścigu kartingowym. Zdobywcy podium z każdego z regionalnych finałów wejdą do elitarnego grona uczestników wyścigowej szkoły Kia Lotos Race.

Tam trafią w ręce szkoleniowców zorganizowanych pod okiem Tomasza Kuchara, którzy zajmą się ich edukacją związaną przede wszystkim z samochodowymi wyścigami, ale nie wyłącznie. Areną ich poczynań będzie ośrodek szkoleniowy Rallyland, pozwalający na przygotowanie wszechstronnego programu edukacyjno-konkursowego. Finaliści będą więc mogli poznać teorię i praktykę wyścigów samochodowych, ale także sprawdzić swoją kondycję fizyczną, wziąć udział w szkoleniach medialnych, psychologicznych i dotyczących bezpieczeństwa ruchu drogowego.

- Kia Lotos Race to z jednej strony pionierski projekt, z drugiej pełna kontynuacja naszej działalności w świecie sportów motorowych. Wciąż chcemy robić coś pożytecznego, przede wszystkim dla młodzieży marzącej o karierze w samochodowych wyścigach. To oczywiście jest też nasza forma promocji, ale cieszę się, że możemy to robić poprzez bezpieczeństwo w ruchu drogowym, popularyzację sportów motorowych oraz krzewienie kultury i ducha sportowej rywalizacji - Wojciech Szyszko - dyrektor zarządzający Kia Motors Polska.