• Według danych NaviExpert, na pokonanie korka o długości ok 8 km potrzeba aż 47 minut
  • Ogromne utrudnienia na A4 związane są z trzecim etapem organizacji ruchu w ramach remontu prowadzonego w punkcie poboru opłat Karwiany
  • Kierowcy podróżujący w stronę Wrocławia natkną się na zwężenie drogi do jednego pasa ruchu (o długości ok 200 m) tuż przed trzema czynnymi bramkami

Nawet 10-kilometrowy korek miał miejsce na autostradzie A4 w miniony weekend, podczas powrotu z długiego weekendu. Ogromne utrudnienia na wysokości punktu poboru opłat w Karwianach dają się we znaki także w tygodniu. Zator na pasie w stronę Wrocławia może się zaczynać już w okolicach węzła drogowego w pobliżu miejscowości Krajków. Według danych NaviExpert, na pokonanie korka o długości około 8 km potrzeba aż 47 minut (przed godziną 11).

Ogromne utrudnienia na A4 związane są z trzecim etapem organizacji ruchu w ramach remontu prowadzonego w punkcie poboru opłat Karwiany. Dla kierowców podróżujących w stronę Wrocławia oznacza jazdę jednym pasem (o długości ok 200 m) tuż przed trzema czynnymi bramkami. W przeciwną stronę otwarto zaś aż pięć bramek wyjazdowych z płatnego odcinka. . Ponadto na czas remontu zamknięto parking przy bramkach (do 4 lipca), o czym powinni szczególnie pamiętać kierowcy ciężarówek.

GDDKIA zaleca objazdy kierowcom aut osobowych i dostawczych do 3,5 tony. Rekomendowane trasy wytyczono drogami wojewódzkimi nr 346, 395 oraz drogą krajową nr 8. Niestety objazdy nie zawsze mogą się okazać korzystne pod względem czasu podróży.

Trasy podróży autostradą A4 Foto: NaviExpert / NaviExpert
Trasy podróży autostradą A4

Według szacunków NaviExpert, jazda autostradą A4 jest wciąż szybsza od podróży drogami alternatywnymi. W przypadku trasy z Katowic do Zgorzelca jazda A4, mimo korka, zajmie około 3 godziny 53 minuty. W przypadku trasy alternatywnej, poprowadzonej przez Wrocław, podróż zajmie niemal cztery i pół godziny (dane z godziny 11). W południe różnice wyraźnie się zmniejszyły.

Katarzyna Przybylska z Telematics Technologies zaleca skorzystanie z nawigacji podczas podróży: „Sytuacja zmienia się cały czas. Żeby mieć pewność, że podróżujemy optymalną trasą warto wesprzeć się nawigacją, która analizuje na bieżąco dane o ruchu drogowym”.