• Na podstawie zgłoszeń (od 1 stycznia do 10 grudnia 2017) od kierowców korzystających z systemu Yanosik wytypowano najniebezpieczniejsze odcinki dróg
  • Na jednej z najniebezpieczniejszych dróg w Polsce dochodzi średnio aż do 113 kolizji na 1 km w ciągu roku. To droga ekspresowa
  • Najniebezpieczniejszą polską autostradą jest A8. Dochodzi na niej średnio do większej liczby kolizji na 1 km niż na A2 i A4 razem wziętych

Każde zgłoszenie ma znaczenie. Bez względu na to, czy jest to wypadek, kolizja, uszkodzony pojazd czy inne niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. W przypadku popularnej aplikacji Yanosik trafia nie tylko do innych kierowców, ale jest także skrupulatnie odnotowywane. Tak powstaje baza ze statystykami zdarzeń na polskich drogach. I dobry materiał do analizy. Tym samym to podstawa do raportu o najniebezpieczniejszych drogach w Polsce. Raportu, w którym uwzględniono statystyki zdarzeń, które zgłaszano niemal przez cały rok: od 1 stycznia do 10 grudnia 2017 roku.

W raporcie uwzględniono zgłoszenia od użytkowników systemu ostrzegania Yanosik
W raporcie uwzględniono zgłoszenia od użytkowników systemu ostrzegania Yanosik

Julia Rachwalska reprezentująca Yanosik wyjaśnia: „Biorąc pod uwagę częstotliwość występowania wypadków na drogach, stworzyliśmy mapy najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce. System Yanosik umożliwia wysyłanie i odbieranie różnego rodzaju ostrzeżeń przez kierowców, w tym również zgłoszeń o kolizjach. Ich autentyczność weryfikowana jest przez kolejnych kierowców przejeżdżających przez dane miejsce, poprzez zatwierdzenie lub odrzucenie wcześniej dodanego komunikatu. W ten sposób jesteśmy w stanie określić lokalizacje, w jakich najczęściej dochodzi do wypadków”.

Nie wszystkie drogi

W tegorocznym raporcie Yanosik sprawdził, które rodzaje dróg są najbardziej niebezpieczne: autostrady, drogi ekspresowe czy też odcinki dróg krajowych. Sprawdzono także dokładne lokalizacje, uwzględniając obszar gmin, na których terenie przebiegają poszczególne drogi. I na tej podstawie wyłoniono najbardziej niebezpieczne odcinki. Warto jednak mieć na uwadze, że raport dotyczy tylko dróg najwyższych kategorii oraz przede wszystkim tych, po których porusza się najwięcej użytkowników systemu. Nie uwzględniono zatem dróg gminnych czy powiatowych, które mogą być równie niebezpieczne. Podobnie jest w przypadku niebezpiecznych miejsc na terenie miast, czyli dróg o niższej kategorii.

Gdzie jest najwięcej kolizji?

Twórcy raportu podkreślają, że najwięcej kolizji zgłoszono na drogach krajowych. Na drugim miejscu są autostrady, a na trzecim drogi ekspresowe. Ale liczba zgłoszeń to nie wszystko. Po przeliczeniu danych na 1 km okazało się, że to autostrady stały się najbardziej niebezpiecznym miejscem. Na 1 km autostrady przypada wówczas średnio aż 15 kolizji w skali roku. W przypadku dróg ekspresowych średnia wynosi 12 kolizji a na drogach krajowych zaledwie 4.

Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych w Polsce w 2017 roku
Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych w Polsce w 2017 roku

Julia Rachwalska wyjaśnia: „Jak wiadomo, w Polsce jest znacznie więcej dróg krajowych niż autostrad. Dlatego też ogólna liczba kolizji bez przeliczenia na 1 km jest dużo większa na drogach krajowych niż na autostradach czy drogach ekspresowych. Przyjęliśmy więc wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki. Oprócz sprawdzenia jaki rodzaj dróg jest najbardziej wypadkowy, wytypowaliśmy także konkretne odcinki tras, które są szczególnie niebezpieczne. W ten sposób chcemy pokazać kierowcom, gdzie należy zwiększyć ostrożność podczas świątecznych podróży”.

Najniebezpieczniejsze odcinki autostrad w Polsce

Najbardziej trzeba uważać na A8, czyli na drodze w pobliżu Wrocławia. Liczba wypadków w przeliczeniu na 1 km wynosi aż 31. 19 wypadków przypada na odcinek A1 położony na terenie gminy Toruń. Podobną liczbę wypadków odnotowano na A2 na terenie dwóch gmin: Ożarów Mazowiecki oraz Pruszków.

Najbardziej niebezpieczne odcinki autostrad w Polsce w 2017 roku
Najbardziej niebezpieczne odcinki autostrad w Polsce w 2017 roku

Pierwszą piątkę zamykają A4 (10 wypadków na 1 km) oraz A6 (9 wypadków na 1 km). W przypadku A4 trzeba szczególnie uważać na terenie gmin Wrocław, Kąty Wrocławskie oraz Kobierzyce. Co do autostrady A6 eksperci Yanosik wskazali zaś obszar gminy Szczecin.

Najniebezpieczniejsze drogi ekspresowe w Polsce

Eksperci Yanosik wytypowali 10 dróg. Na pierwszym miejscu jest odcinek S86 pomiędzy Katowicami a Sosnowcem. Na drodze na terenie gminy Dąbrowa Górnicza dochodzi średnio aż do 113 kolizji na 1 km drogi w ciągu całego roku. Bardzo niebezpiecznie jest także na drodze S2 na terenie gminy Warszawa. Średnia zgłoszonych zdarzeń wynosi aż 81 wypadków.

Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg ekspresowych w Polsce w 2017 roku
Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg ekspresowych w Polsce w 2017 roku

Duża liczba kolizji została także odnotowana na S6 na obszarze gminy Gdańsk oraz S79 (gmina Warszawa). Zestawienie 10 najbardziej wypadkowych dróg ekspresowych w Polsce zamykają odcinki S12, S52 oraz S8. Podróżujący we wschodniej części kraju powinni szczególnie uważać na S12 na obszarze gminy Grabów oraz S8 w gminie Brańczyk.

Statystyki dla dróg ekspresowych w Polsce w 2017 roku
Statystyki dla dróg ekspresowych w Polsce w 2017 roku

Na drogach krajowych też trzeba szczególnie uważać

W rankingu dróg krajowych przewodzi DK86. Odnotowany wynik to średnio 52 wypadki na 1 km. Na drugim miejscu DK97 z liczbą 41 kolizji. W przypadku DK1, dla której średnia wynosi 27 kolizji, trzeba bardziej uważać, podróżując poprzez takie gminy jak Goczałkowice-Zdrój oraz Katowice.

Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych w Polsce w 2017 roku
Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg krajowych w Polsce w 2017 roku

W dziesiątce zestawienia nie zabrakło także drogi, która przez lata była jedną z najbardziej niebezpiecznych w kraju. Chodzi o wylot z Warszawy w stronę wschodniej granicy. Na DK2 średnia wynosi 11 kolizji. Trzeba się mieć szczególnie na baczności podczas podróży na terenie gminy Sulejówek.

Szczegóły w galerii.