309 tys. ocen i nota 4,8 w pięciostopniowej skali (App Store) — tak obecnie przedstawia się poziom zadowolenia użytkowników korzystających z aplikacji mObywatel. Ten niemal idealny wynik nie dziwi, bo to cyfrowe rozwiązanie każdego dnia ułatwia życie setkom tysięcy, o ile nie milionom Polaków.
Nowe dostępności w aplikacji mObywatel od 2025 r.
Już teraz dzięki aplikacji mObywatel mamy dostęp do wielu dokumentów i funkcji. Za pomocą tego rozwiązania można legitymować się cyfrową wersją dowodu osobistego czy też potwierdzać uprawnienia do prowadzenia pojazdów. Kolejnym udogodnieniem jest dostęp do dowodu rejestracyjnego, a także możliwość łatwego sprawdzenia liczby punktów karnych (o ile takowe mamy), do kiedy mamy ważne ubezpieczenie OC pojazdu/pojazdów i czy np. powinniśmy, udać się do stacji diagnostycznej, bo kończy się termin ważności badania technicznego.
Do tych przydatnych rozwiązań w przyszłym roku dojdą kolejne udogodnienia. W piątek (6 grudnia) w Radiu Zet wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powiedział, że "w 2025 r. będziemy zmieniać mObywatela". Szef resortu cyfryzacji wyjaśnił, informuje PAP, że zmienią się dostępności aplikacji i pojawią się nowe legitymacje dla różnych określonych grup i zawodów. Ale to nie wszystko.
Kierowcy zyskają mStłuczkę. Ta funkcja miała działać już w 2024 r.
Z punktu widzenia kierowców jedną z najważniejszych zmian będzie wprowadzenie funkcji zgłaszania stłuczek samochodowych, czyli mStłuczka. Warto przypomnieć, że funkcja ta miała pojawić się w mObywatelu jeszcze w 2024 r. We wrześniu br. informowaliśmy, że nowy moduł umożliwi m.in. wypełnienie protokołu zdarzenia drogowego bezpośrednio w aplikacji i pozwoli na wymianę oświadczeń między kierowcami. Oprócz tego bezpośrednio z aplikacji kierowcy będą mogli zgłaszać szkody do ubezpieczyciela.
Dużą zmianą i ułatwieniem powinno być dodanie do mObywatela zapowiadanej na 2024 r. legitymacji krwiodawcy. W wielu polskich miastach osoby, które oddały wymaganą ilość krwi, mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Ułatwienie w potwierdzaniu uprawnień do ulgi może w wielu przypadkach zachęcić kierowców do przesiadki np. na autobus lub tramwaj.