• W ramach dwóch nowych przetargów Straż Graniczna planuje zakup 10 oznakowanych radiowozów oraz nawet 50 motocykli szosowo-terenowych (40 sztuk + 10 w ramach opcji)
  • Nowe pojazdy trafią do jednostek jeszcze w tym roku. Motocykle powinny być dostarczone w sierpniu 2020 roku, a radiowozy we wrześniu

Straż Graniczna sukcesywnie powiększa swoją flotę pojazdów. W ramach dwóch nowych przetargów planuje zakup 10 oznakowanych radiowozów oraz nawet 50 motocykli szosowo-terenowych (40 sztuk + 10 w ramach opcji). Preferowane modele z produkcji w 2020 roku, ale dopuszczono także z rocznika 2019.

Nowe radiowozy powinny być wyposażone w napęd hybrydowy. Straż Graniczna poszukuje aut z nadwoziem kombi lub tzw. wielozadaniowym (tzw. MPV, co zwykle oznacza jednobryłowe nadwozie). Nie zabrakło przy tym szczegółowych wymogów: minimum mocy to 70 kW w przypadku silnika spalinowego i 32 kW w przypadku elektrycznego. Bez problemu zatem mogą się zgłosić dealerzy oferujący hybrydową odmianę KIA Ceed czy Toyoty Corolli.

Sporą dowolność pozostawiono w kwestii napędu. Straż Graniczna dopuszcza modele z napędem przednim lub tylnym. Istotne jest za to, by na liście wyposażenia nie zabrakło m.in. układu stabilizacji toru jazdy, kontroli trakcji czy wspomagania przy ruszaniu pod wzniesienie. Ponadto wymagana jest klimatyzacja, centralny zamek, podłokietnik, fotel kierowcy z regulacją wysokości, czujniki parkowania (lub kamera), podgrzewane lusterka oraz radio z co najmniej 4 głośnikami.

Szczegółowe wymogi zawarto także w przetargu na 40 motocykli (+10 dodatkowych w ramach opcji). Poszukiwane są modele dwumiejscowe z silnikiem czterosuwowym o mocy co najmniej 14 kW i pojemności 230-260 cm3. Zbiornik paliwa powinien pomieścić co najmniej 7 litrów. Masa własna motocykla nie powinna zaś przekroczyć 160 kg.

Jeśli przetargi zostaną rozstrzygnięte, to wówczas nowe pojazdy pojawią się w Straży Granicznej jeszcze w tym roku. Radiowozy powinny być dostarczone do 30 września 2020 roku. Na dostawę motocykli jest nieco mniej czasu - zamówienie ma być zrealizowane do 21 sierpnia.