System e-Toll nadal w fazie testów

Testowany e-Toll to zupełnie nowy systemem. Wymaga on od użytkowników ponownej rejestracji. Ministerstwo Finansów zapewnia, że błędy systemu wynikają z jego testowego środowiska i niebawem będzie on działał lepiej.

"Zakontraktowaliśmy dwa przebiegi testów bezpieczeństwa, zidentyfikowaliśmy podatności systemu, usunęliśmy błędy i uzyskaliśmy potwierdzenie skuteczności poprawy. Będziemy gotowi z bezpieczeństwem systemu zgodnie z harmonogramem. Trwają testy wydajnościowe, funkcjonalne i zgodności z wymaganiami biznesowymi" – przekazał Przemysław Koch pełnomocnik MF ds. Informatyzacji.

Zobacz też: Ogromne kraty nad drogami. Czy wiecie do czego służą?

ViaToll będzie wciąż działał równolegle z systemem e-Toll

System e-Toll ma działać w towarzystwie dotychczasowego systemu viaToll. 20 maja Sejm przyjął nowelizację Ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym, co pozwoliło na przedłużenie działania systemu viaToll do 30 września.

Jak informuje "Rzeczpospolita", pierwotnie system viaToll miał być wygaszony 1 lipca, jednak okazało się, że nie jest możliwe wyposażenie 1,5 mln ciężarówek w nowe urządzenia do poboru myta w ciągu zaledwie dwóch tygodni. KAS musi zatem przedłużyć umowy z podwykonawcami na funkcjonowanie viaToll. Będzie mógł to zrobić jednak dopiero po wejściu w życie znowelizowanej ustawy o zmianie ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym.