Bramownice z górnymi elementami w kształcie litery "Y" to dość unikalna konstrukcja nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie (początkowo stosowano je jedynie w Anglii i w Polsce). Wbrew pozorom nie są to podstawy do mocowania urządzeń systemu poboru opłat drogowych, kontroli prędkości czy pomiaru wysokości pojazdów. To przejścia dla zwierząt umiejscowione w tych lokalizacjach, gdzie zwykle latają nietoperze.

Charakterystyczne konstrukcje powstały z myślą o nietoperzach, by chronić ich trasy przelotu na żerowiska oraz podczas migracji z (lub do) siedlisk letnich (zwierzęta migrują wiosną i jesienią). Wbrew pozorom nie są to jednak tylko dość masywne stalowe przęsła i łączniki, prócz nich stosowane są jeszcze siatki ochronne o niewielkich oczkach. Długie siatki (nawet 100 m) rozpina się na podporach, by nietoperze nie wlatywały pod konstrukcję. Znajdują one się także na pylonach, by nietoperze podwyższyły swój lot nad ruchliwą trasą.

Nietoperze można spotkać nie tylko przy dość niezwykłych konstrukcjach nad drogami. GDDKiA przypomina, że zwierzęta są bardzo mobilne, gdyż przemieszczają się na żerowiska oddalone nawet o kilkanaście kilometrów. Zwykle najłatwiej spotkać je wzdłuż ścian lasów, alei drzew, cieków wodnych, linii telefonicznych oraz wysokiego napięcia.

Dyrekcja monitoruje także wykorzystanie zbudowanych przejść. Oto jedno z zarejestrowanych nagrań.