Nie jest tajemnicą, że Volkswagen w Chinach produkuje i sprzedaje modele innych marek koncernu. Przykładem jest Skoda Rapid, która na tym wciąż dynamicznie rozwijającym się rynku sprzedawana jest pod nazwą Volkswagen Santana.

Jednak Rapid ze znaczkiem Skody i Volkswagena, to w rzeczywistości auta różniące się detalami nadwozia i wyposażenia. Najnowsze działo, to Volkswagen Gran Santana (Xindong), czyli chińskie wydanie Skody Rapid Spaceback. Od czeskiego pierwowzoru nowy model różni się przednią i tylną częścią nadwozia, w których zamontowano komponenty Volkswagena (przednie reflektory, atrapa wlotu powietrza chłodnicy, tylne światła zespolone). Także we wnętrzu pojazdu poczujemy się jak w typowym Volkswagenie.

Volkswagen Gran Santana i Skoda Rapid Spaceback mają identyczne wymiary jak: długość 4282 mm, szerokość 1706 mm i wysokość 1475 mm, przy rozstawie osi 2602 mm.

Do napędu chińskiej nowości zastosowano czterocylindrowy silnik benzynowy 1.4 TSI o mocy 130 KM, współpracujący z pięciobiegowa przekładnią manualną lub dwusprzęgłową DSG. W ofercie jest jesz silnik o pojemności skokowej 1.6 l o mocy 110 KM.

Auto, które wkrótce trafi do sprzedaży, będzie produkowane w fabryce Shanghai Volkswagen.