Minister zdrowia ogłosił przedłużenie obostrzeń wprowadzonych przed Wielkanocą. Mimo nadal trudnej sytuacji związanej z pandemią w dalszym ciągu będzie można jednak swobodnie przemieszczać się własnymi samochodami i korzystać z transportu publicznego.

Obostrzenia do 18 kwietnia - o czym należy pamiętać?

W tym drugim przypadku, tak jak do tej pory, trzeba jednak zachować bezpieczny odstęp i nosić maseczki (zakrywanie ust szalikami i chustami już nie wystarczy). Przewoźnicy muszą stosować się do dotychczasowych zasad. Zgodnie z nimi w transporcie publicznym zajętych może być jednocześnie maksymalnie 30 proc. sumy miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu połowy miejsc siedzących wolnych. Przy czym pasażerowi powinni być poinformowani przed wejściem do pojazdu o dopuszczalnej liczbie pasażerów, jaka może znajdować się jednocześnie w środku.

Maseczki w transporcie publicznym są obowiązkowe – jednym z wyjątków są dzieci w wieku do lat 5. Jeśli ktoś nie może korzystać z maseczki ze względu na stan zdrowia, rozporządzenie wymaga od niego posiadania zaświadczenia lekarskiego, które to potwierdza.

Co z zakazem przemieszczania się?

Minister Dworczyk podkreślił na konferencji, że nie ma i nie planowane są ograniczeń w przemieszczaniu się po terenie kraju, choć zalecane jest unikanie podróży, które nie są konieczne. Nie zostanie wprowadzona także godzina policyjna.

Z drugiej strony nadal zamknięte będą hotele, o czym warto pamiętać podczas planowania podróży. Za to w samochodzie nie ma obowiązku noszenia maseczek, ale usta i nos trzeba już zakrywać na stacjach paliw, przy zamawianiu jedzenia oraz podczas kontroli policyjnej.

Trzeba też pamiętać, że nadal w restauracjach i na stacjach paliw zabronione jest spożywanie posiłków. Zamówione jedzenie będzie można konsumować w samochodzie.