• Odcinkowe pomiary prędkości na S8 działają od 23 listopada 2021 r.
  • Na 14 kilometrach trasy ustawiono łącznie 30 kamer
  • Kontrolą objęte są wszystkie pasy głównego ciągu trasy
  • Ustalony limit prędkości nie będzie powodował spowolnienia ruchu
  • Więcej takich tekstów znajdziesz na stronie głównej Onet.pl

Warszawski odcinek trasy S8 należy do tras o największym natężeniu ruchu w Polsce. Mimo niezłej jakości infrastruktury, wypadki zdarzają się na tej trasie stosunkowo często, ale ze względu na panujące tam warunki policyjne kontrole prędkości nie zdarzają się tam zbyt często, a ustawione przy trasie fotoradary służyły od pewnego czasu do pomiarów statystycznych. Od dawna zapowiadano, że do dyscyplinowania kierowców wykorzystane zostaną urządzenia do odcinkowego pomiaru prędkości. Kamery zostały zamontowane już kilka tygodni temu i od razu zadziałały prewencyjnie – mimo że znaki informujące o odcinkowych pomiarach prędkości były zasłonięte, to i tak wielu kierowców zdjęło nogę z gazu na sam widok charakterystycznych zestawów kamer zamontowanych nad pasami drogi. Teraz, po zakończeniu testów zaczynają się kontrole.

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 - kontrole w obu kierunkach

Pomiary prędkości prowadzone są pomiędzy ul. Łabiszyńską w Warszawie a ul. Szpitalną w Markach oraz między węzłem Warszawa Zachód a miejscowością Blizne Łaszczyńskiego. Prędkość mierzona jest w obu kierunkach na wszystkich pasach głównego ciągu trasy S8. Na kontrolowanych odcinkach, samochody osobowe mogą poruszać się z prędkością do 120 km/h, a ciężarowe z prędkością do 80 km/h. Oczywiście, o prowadzonych pomiarach informują ich odpowiednie znaki – dobra wiadomość jest taka, że na znakach umieszczono informację o maksymalnej dopuszczalnej prędkości – co wcale przy takich instalacjach nie jest normą. W dodatku limit prędkości ustawiono na stosunkowo wysokim poziomie, właściwym dla tego typu trasy – kierowcy nie będą więc mogli twierdzić, że to tylko pułapka służąca do ściągania mandatów.

Dalsza część tekstu pod podcastem

Odcinkowy pomiar prędkości na trasie S8 - 30 kamer na 14 kilometrach trasy

Na nowych odcinkach zainstalowano łącznie 30 kamer, które kontrolują 14 km trasy S8. System wylicza prędkość poruszających się pojazdów na podstawie czasu wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. To oznacza, że piraci drogowi, którzy przekroczą prędkość, ale np. zjadą z odcinka przed jego końcem, pozostaną bezkarni! Zamontowane kamery umożliwiają rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także nocą – i zapewne też w godzinach nocnych mandatów będzie najwięcej, bo w ciągu dnia trasa ta często jest sparaliżowana przez korki. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD, a wystawianie mandatów będzie się odbywało tak samo jak w przypadku zdjęć z fotoradarów. Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniósł blisko 4 mln zł.

Ładowanie formularza...