Jednocześnie po raz pierwszy, od załamania mocy przerobowych w wyniku pożaru, Mazeikiu Nafta osiągnęła dodatni wynik operacyjny. Zysk operacyjny przed amortyzacją (EBITDA) w Grupie Kapitałowej PKN Orlen wyniósł 1 874 milionów złotych, co w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego daje 14 procent wzrostu. Realizacja Programu OPTIMA była o ponad 200 procent wyższa niż w drugim kwartale 2006 roku.

W drugim kwartale bieżącego roku PKN ORLEN osiągnął przychody na poziomie 16 218 miliona złotych, o 19,6 procent większe niż porównywalnym kwartale poprzedniego roku. Wzrost wysokości przychodów Koncern wypracował poprzez zwiększenie sprzedaży hurtowej (o 32 proc.) i detalicznej (o 13 proc.) produktów paliwowych oraz petrochemikaliów (o 25 proc.).

Zysk operacyjny wzrósł o 9,6 procent rok-do-roku, a zysk netto akcjonariuszy jednostki dominującej wzrósł o 27,6 procent rok-do-roku. Pozytywny wpływ na wyniki Grupy miała również działalność finansowa, w szczególności dzięki dodatnim różnicom kursowym.

Aż o 144 procent, w porównaniu do II kwartału ubiegłego roku, swój wynik operacyjny podniósł segment detaliczny - do poziomu 186 milionów złotych. Na ten fakt wpływ miały przede wszystkim wzrost sprzedaży paliw w Polsce - o 18,5 procent, w Czechach - o 21,1 procent, w Niemczech - o 6 procent oraz utrzymanie dyscypliny kosztowej.

W przypadku segmentu rafineryjnego, mimo słabszego o 8 procent wyniku (wzmocnienie złotego, przestoje, modernizacja), który wyniósł 836 mln złotych, warto zwrócić uwagę na znaczące zwiększenie wpływów i wzrost rentowności Mazeikiu Nafta. Dzięki konsekwencji i determinacji Zarządu oraz pracowników spółki w przywracaniu mocy produkcyjnych i podnoszeniu efektywności, litewska spółka, po raz pierwszy od czasu załamania mocy produkcyjnych spowodowanego pożarem, przyniosła dodatni efekt operacyjny w segmencie rafineryjnym. Przychody MN wyniosły w II kwartale 2007 958 mln USD, a wynik netto 45 mln USD, podczas gdy w I kwartale tego roku spółka odnotowała stratę netto na poziomie 57 mln USD.

Ponad 100 procent wzrost wyniku w segmencie chemicznym do 69 mln złotych, w porównaniu z II kwartałem 2006 roku, był związany z działalnością operacyjną Anwilu (współpraca ze Spolaną), korzyściami programu OPTIMA, wzrostem marży referencyjnej PVC o 11,8 procenta.

Również w przypadku segmentu petrochemicznego odnotowano znaczącą poprawę wyniku, który w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego wzrósł o około 56 procent, do poziomu 349 mln złotych. Miało to związek przede wszystkim ze zwiększeniem efektywnego wykorzystania mocy produkcyjnych i polepszeniem się koniunktury na rynkach światowych.

Konsekwentna realizacja Programu OPTIMA wygenerowała oszczędności na poziomie 133 mln złotych, z czego największym udziałem charakteryzuje się segment rafineryjny (63,3 mln zł) oraz detaliczny (37 mln zł).